ZAGREB - Državnu Nagradu Vladimir Nazor - koja se dodjeljuje kao godišnja i nagrada za životno djelo za najbolja umjetnička ostvarenja u Hrvatskoj na području književnosti, glazbe, filma, likovnih i primijenjenih umjetnosti, kazališne umjetnosti te arhitekture i urbanizma - danas je dobitnicima uručio ministar kulture Jasen Mesić na prigodnoj svečanosti u Hrvatskom državnom arhivu. U području književnosti, nagrada za životno djelo pripala je književniku Ivanu Aralici, a godišnja nagrada Nadi Gašić za roman "Voda, paučina". Nagradu za životno djelo u području glazbe dobio je skladatelj Ruben Radica, a godišnju nagradu Ljerka Očić za diskografsko ostvarenje Hrvatska orguljska glazba. Glumica Božidarka Frait dobitnica je nagrade za životno djelo u području filmske umjetnosti, dok je godišnja nagrada pripala Danilu Šerbedžiji za režiju dugometražnog igranog filma "Sedamdeset i dva dana".
Na području likovne i primjenjene umjetnosti nagradu za životno djelo dobio je kipar Šime Vulas, godišnju nagradu dobio je Ivan Faktor za izložbu "Prvi program" u Galeriji Klovićevi dvori u rujnu i listopadu 2010. Glumac i kulturni djelatnik Zlatko Vitez nagrađen je nagradom za životno djelo u području kazališne umjetnosti, a Jagoda Kralj Novak dobitnica je godišnje nagrade za ulogu Juliške u predstavi "Familija u prahu" Nine Mitrović. Nagradu za životno djelo u području arhitekture i urbanizma dobio je arhitekt Dinko Kovačić, dok je godišnja nagrada pripala Nikoli Bašiću za Spomen obilježje poginulim vatrogascima na Kornatu. Čestitajući nagrađenima, ministar Mesić je naglasio kako Nagrada Vladimir Nazor i ovaj put ponovno ističe najbolje i najvrjednije u hrvatskoj kulturi, ono što nas je držalo ukorijenjenim u europski i svjetski kulturni krug.
BOL - U Bolu, na otoku Braču sutra počinje 7. ISABS konferencija forenzičke, antropološke i medicinske genetike, najavljeno je danas iz Međunarodnog društvo primijenjenih bioloških znanosti u Zagrebu. Organizatori konferencije, koja traje do 24. lipnja, su Međunarodno društvo primijenjenih bioloških znanosti (International society for applied biological sciences - ISABS), Klinika Mayo, Sveučilišta Penn State i New Haven iz SAD-a te Sveučilišta u Rijeci, Splitu i Osijeku. Neke od tema znanstvenog suka su: genetska osnova bolesti, personalizirana genomika, molekularna dijagnostika i molekularna terapija, a teme iz područja forenzičnih znanosti uključuju: važnost forenzičnih znanosti u borbi protiv kriminala i međunarodnoga terorizma, važnost analize DNA u sudsko-medicinskoj praksi, DNA baze podataka u otkrivanju počinitelja kaznenih dijela, analizu biljne i životinjske DNA u svrhu forenzičnih vještačenja, molekularnu antropologiju, istraživanje podrijetla naroda, DNA identifikacije žrtava masovnih katastrofa, i sl. Na konferenciji će sudjelovati više od 550 sudionika i 75 predavača iz 40-tak država. Predavači 7. ISABS-a su vodeći znanstvenici s uglednih svjetskih institucija poput Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Harvard School of Medicine, Stanford University, University of Chicago, National Institutes of Health (NIH), Max Planck Institute, Thomas Jefferson University, Weizmann Institute of Science, George Washington University, Armed Forces DNA Identifications Laboratory (AFDIL), Connecticut State Police, New York State Police. U kliničkom dijelu skupa posebno će se obraditi novi molekularni postupci i metodologije pri ranoj dijagnostici karcinoma, klinički značaj cirkulirajućih tumorskih stanica, imuno terapija u liječenju karcinoma, novi postupci u liječenju AIDS-a, genska i stanična terapija u regeneraciji hrskavičnoga i koštanoga tkiva, primjena nanotehnologije u medicini, neinvazivna prenatalna dijagnostika, stanična terapija nakon infarkta miokarda, individualizirana medicina, i sl.,
GUŠČEROVEC - U Guščerovcu, u općini Sveti Petar Orehovec u Koprivničko-križevačkoj županiji, danas je uprizoren povijesni događaj iz 16. stoljeća, pod naslovom „Prolaz turske konjice uz dvorac u Guščerovcu“. U scenskom prikazu sudjelovali su jahači Konjogojske udruge Sveti Petar Orehovec odjeveni u turske konjanike s početka 16. stoljeća, a dvorjane i seljake glumili su članovi orehovečkog Kulturno-umjetničkog društva „Prigorec“. Mještani su za tu prigodu izgradili dvorac od bala slame na mjestu nekadašnjeg guščerovečkog plemićkog zdanja. Tursko je konjaništvo, prema predaji, više puta napadalo dvorac u Guščerovcu, ali ga nikada nije uspjelo zauzeti i pokoriti stanovništvo. U organizaciju scenskog prikaza uključila se općina Sveti Petar Orehovec i tamošnja Turistička zajednica. Prvi scenski prikaz priređen je prošle godine, a načelnik orehovačke općine Franjo Poljak najavljuje da će se ubuduće nastojati osnažiti priča o dvorcu u Guščerovcu i, na taj način, obogatiti kulturno-povijesna i turistička ponuda potkalničkog kraja.
ZAGREB - Na jadranskoj magistrali (D 8) od Karlobaga do Svete Marije Magdalene promet je zabranjen za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle, izvijestio je Hrvatski auto-klub. Dionica državne ceste D1 Gračac-Knin zbog radova je zatvorena za promet od Očestova do Pađena. Obilazak je Gračac-D 27-Obrovac-Kistanje-Knin i obratno ili autocestom A1. Na autocesti A3 Bregana-Lipovac na čvoru Nova Gradiška zatvoren je izlaz iz smjera Zagreba i ulaz u smjeru Slavonskoga Broda (obilazak je preko čvorova Okučani ili Lužani), a na čvoru Slavonski Brod-zapad zatvoren je izlaz iz smjera Lipovca i ulaz u smjeru Zagreba (obilazak je preko čvorova Lužani ili Slavonski Brod- istok). Na Istarskom ipsilonu na čvoru Ivoli zatvoreni su izlazi u smjeru Rijeke i Pule (obilazak je preko čvorova Cerovlje ili Rogovići), a na čvoru Vodnjan sjever zatvoreni su izlazi u smjeru Kanfanara i Pule (obilazak: izlaz u čvoru Vodnjan jug). Na autocestama i Ličkoj magistrali (D1) nema zabrane. Na graničnim prijelazima Macelj, Rupa, Pasjak i Plovanija pojačan je putnički promet na izlasku iz Hrvatske, na Kaštelu u oba smjera, a na Staroj Gradiški na ulasku u Hrvatsku. Trajekti i katamarani plove prema plovidbenom redu.