Želeći proširiti svoj nadzor nad sjeverozapadom zemlje, sirijski vojnici su uz pomoć tenkova u subotu ujutro ušli u selo Bdamu, u pokrajini Idlebu, uz tursku granicu.
Najmanje šest tenkova i petnaest oklopnih transporetera ušlo je u selo, rekao je direktor sirijskog ureda za ljudska prava Rami Abdel Rahman, sa sjedištem u Londonu.
Nakon ulaska postrojba sirijske vojske "u selu se čula jaka vatra", rekao je Rahman.
Bdama, dodaje Rahman, osigurava opskrbu hranom sirijskih izbjeglica koji su napustili svoja sela i privremeno se smjestili na sirijskoj strani pograničnog područja.
Usprkos represiji, deseci tisuća Sirijaca prosvjedovali su u petak na poziv prodemokratskih aktivista koji su, kao i svakog petka, pozvali građane da izađu na ulice nakon tjedne muslimanske molitve kako bi prosvjedovali protiv režima.
Najveći skup održao se u Hami, na sjeveru, gdje je prosvjedovalo stotinjak tisuća ljudi, rekao je Abdel Rahman.
London je pozvao svoje državljane da napuste Siriju upozorivši da veleposlanstvo u Damasku neće biti u stanju organizirati evakuaciju ako se stanje pogorša.
"Britanski državljani trebaju odmah napustiti zemlju komercijalnim letovima dok oni još normalno funkcioniraju", ističe britansko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju.
I Sjedinjene Države i Europska unija nastavljaju s pritiskom na sirijskog predsjednika, a američka državna tajnica Hillary Clinton ocijenila je da su promjene u Siriji neminovne, usprkos "okrutnosti" vlasti.
Clinton je telefonski razgovarala s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom o sankcijama protiv sirijskog režima. Rusija, kao i Kina, zasad odbija bilo kakvo međunarodno upletanje u Siriji.
Dvoje visokih američkih čelnika koji su htjeli ostati anonimni, rekli su pak da SAD kani goniti sirijske čelnike zbog "ratnog zločina".
U gušenju neviđena vala prosvjeda koji su počeli 15. ožujka, poginulo je 1.640 ljudi - 1.300 civila i 340 pripadnika sigurnosnih snaga - a desetak tisuća je uhićeno, po podatcima UN-a i nevladinih organizacija.