O knjigama su govorili povjesničar prof. Josip Jurčević, publicisti Mate Kovačević i Franjo Tolvajčić te autor.
Prof. Jurčević smatra kako je knjiga pobudnica da se sagleda sve ono što su nakon 9 stoljeća Hrvati napravili, stvarajući državu prije 20 godina.
"Naš naraštaj je stvorio državu, ali je doveo u pitanje njezin opstanak", rekao je Jurčević, dodavši kako ipak hrvatski narod odlučuje o svojoj budućnosti. Smatra ipak kao je dovoljno pristaša hrvastke državnosti da na izborima preuzmu vlast i sačuvaju neovisnost svoje države. "Spasimo hrvatsku budućnost", rekao je.
Publicist Kovačević ocjenjuje kako Pemovo četveroknjižje treba motriti iz njegove općedruštvene uloge i koristi. "Premda nastoji sintetički zahvatiti cjelinu hrvatske povijesti, Pem je prvenstveno daroviti publicistički autor, koji svoje viđenje razvoja hrvatskoga naroda temelji na već kanoniziranoj literaturi", rekao je Kovačević dodavši kako autor često poseže za novinskim i publicističkim izvorima kako bi objasnio sadašnja zbivanja.
Pem je cjelovito zahvatio hrvatsku političku povijest, društvena zbivanja te bogatu i raznovrsnu kulturnu povijest hrvatskoga naroda. Za razliku od komunističkih tradicionalista, Pem svoju povjesnicu gradi na cjelovitu pristupu hrvatskom nacionalnom korpusu, ocijenio je Kovačević.
Publiocist Tolvajčić smatra kako je Pem napisao povijest na temelju vjerodostojnih povijesnih izvora te pokazao tko su i što Hrvati. "Hrvati su stari i kulturni europski narod", naglasio je.
Sve četiri knjige "Hrvatska povijest – Prapovijest i povijest VII – XV stoljeća, Povijest XVI – XX stoljeća, Povijest hrvatskih zemalja XX stoljeća, Povijest MCI – MMXI" objavljene su u vlastitoj nakladi, a u njima autor obrađuje vrijeme seobe naroda i dolazak Hrvata, iranske etnogenetske korijene, prve dodire Hrvata s Rimskom crkvom. Obrađene su i prve državne tvorbe – Karantanska, Posavska, Dalmatinska, Neretvanska i Crvena Hrvatska te ujedinjeno Hrvatsko kraljevtsvo. U knjizi „Povijest XVI – XX stoljeća“ preko hrvatskih povijesnih velikana autor obrađuje tragičnu stranu nacionalne povijesti od 15. stoljeća do danas. Knjiga „Povijest hrvatskih zemalja XX stoljeća“ bavi se odnosom susjednih naroda prema Hrvatskoj. U četvrtoj piše o komunističkim zločinima, a objavljen je popis svetaca, hrvatskih velikana i mučenika s kratkim životopisima.
Publicist Mijo Pem rođen je 1927. godine u Dolu kod Krašića. Bio je sudionik Križnog puta, a nakon završena Ekonomskoga fakulteta bavio se pitanjima elektroprivrede u Hrvatskoj i BiH.