FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Obama nagrađuje velike donatore s državnim sinekurama

WASHINGTON/ZAGREB, 16. lipnja 2011.(Hina) - Američki predsjednik Barack Obama pokrenuo je svoju kampanju 2007. obećavajući promjene načina na koji se obavljaju poslovi u Washingtonu, no novo izvješće Centra za javni integritet pokazalo je da velike donatore iz kampanje on nagrađuje državnim poslovima i više nego raniji predsjednici, prenosi u četvrtak TV mreža ABC News.

U izvješću Centra za javni integritet, neprofitne udruge iz Washingtona posvećene istraživačkom novinarstvu u interesu javnosti, navodi se da su 184 od 556 velikih donatora iz Obamine predsjedničke kampanje 2008., ili njihovi supružnici, dobili neki položaj u Obaminoj administraciji.

No, ti su postoci puno viši za najveće donatore. Gotovo "80 posto onih koji su prikupili više od 500.000 dolara za Obamu dobilo je 'ključne položaje u administraciji' kako to definira Bijela kuća", navodi se u izvješću.

Centar podsjeća da je kandidat Obama sugerirao kako financijski moćni posebni interesi neće igrati istaknuti ulogu u Washingtonu tijekom mandata njegove administracije. "Cinici, lobisti, posebni interesi koji su pretvorili našu vladu u igru, samo si oni mogu priuštiti da igraju", rekao je tadašnji senator Obama u veljači 2007. najavljujući predsjedničku kandidaturu.

"Oni dobiju pristup... dok vi (birači) možete pisati pisma. ... Vrijeme za takvu vrstu politike je prošlo".

Reagirajući na izvješće, Bijela kuća je ocijenila da to "i nije neka priča", inzistirajući da donacije ne igraju ulogu u dodjeli atraktivnih državnih namještenja.

"Ljudi koji su dobili te položaje, dobili su ih zbog svojih sposobnosti", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney. "Također se dogodilo da su oni donatori u nekim slučajevima. ... Biti pristaša ne znači da ispunjavate uvjete za posao ili da vam je posao zajamčen, ali to vas ne diskvalifira", dodao je.

ABC News ističe kako je istovjetna objašnjenja davala i prethodna administracija Georgea W. Busha.

"Mi ne razlikujemo ljude na temelju toga jesu li donirali ili ne", objašnjavao je glasnogovornik Bijele kuća Ari Fleischer u siječnju 2001.

Tom Perrelli prikupio je 500.000 dolara za Obamu 2008. i sada je zamjenik ministra pravosuđa. Charles Rivkin učinio je isto i sada je veleposlanik u Francuskoj. Istovjetan je slučaj i s Donaldom Gipsom, veleposlanikom u Južnoafričkoj Republici, te s Johnom Roosom, američkim veleposlanikom u Japanu.

Glasnogovornik Carney je inzistirao da su svi ti donatori kvalificirani za svoje dužnosti, no početkom ove godine je veleposlanica u Luksemburgu, Cynthia Stroum, također polumilijunski donator Obame, podnijela ostavku neposredno pred objavu izvješća State Departmenta, u kojem je opisana kao "agresivna, nasilna, neprijateljski nastrojena i sklona zastrašivanju".

Fred Schulte, jedan od autora izvješća Centra za javni integritet, rekao je da postoji razlika između Busheve i Obamine administracije.

Administracija Georgea W. Busha, koji je bio široko kritiziran zbog imenovanja donatora na državne dužnosti, imala je otprilike jednak broj takvih imenovanja u četiri godine kao Obamina administracija u dvije godine, kazao je Schulte.

Prema Američkoj diplomatskoj udruzi (AFSA), Obama je imenovao više "političkih" kandidata za veleposlanička mjesta u odnosu na karijerne diplomate, nego bilo koji predsjednik SAD-a u zadnjih 20-ak godina.

Čak 36,2 posto Obaminih veleposlanika su "politički" a ne karijerni diplomati, dok je kod Busha bilo nešto više od 30 posto političkih. Pod bivšim predsjednikom Billom Clintonom 27,82 posto takvih imenovanja bili su politički kandidati, a pod predsjednikom Georgeom H.W. Bushom, 30,3 posto veleposlanika bili su politički.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙