Hrvatska narodna banka, krajem svibnja, suglasila se s prijedlogom Hrvatske obrtničke komore da se obrtnicima-ugostiteljima omogući da pružene usluge u ugostiteljskim objektima za pripremanje i usluživanje hrane, pića i napitaka iznimno strancima naplate u stranoj gotovini.
To znači, pojašnjavaju iz središnje banke, da se nerezidentima fizičkim osobama pružene usluge mogu naplatiti u stranoj gotovini samo u slučajevima kada nije moguće obaviti zamjenu strane gotovine u kune - zbog toga što su mjenjačnice i banke zatvorene ili je vrijeme boravka gostiju ograničeno, primjerice kada se radi o gostima cruisera.
Račun za plaćanje usluge u tom se slučaju ispostavlja u kunama, a preračun u stranu valutu obavlja se po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke.
Naplaćenu stranu gotovinu ugostitelj je dužan položiti na svoj račun otvoren u banci u roku od tri radna dana od dana naplate usluge, a banci mora dostaviti račun iz kojeg je vidljivo da je usluga pružena nerezidentu, s iznosom iskazanim u kunama i u stranoj valuti, navode iz HNB-a.
Plaćanje u eurima i drugim stranim valutama dopušteno je, dakle, samo iznimno i ne smije se pretpostavljati gotovinskom plaćanju u kunama ili plaćanju platnim kraticama niti oglašavati na bilo koji način, napominju iz središnje banke.
Spomenutu suglasnost Hrvatska narodna banka dala je imajući u vidu da takvo postupanje nije oprečno sa Zakonom o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma, a da u opisanim situacijama kada je kunska gotovina nedostupna ili teže dostupna, stranim turistima može olakšati korištenje usluga domaćih ugostitelja.
Suglasnost je dana 27. svibnja ove godine i odnosi se na cjelogodišnje poslovanje obrtnika-ugostitelja.
Za kontrolu naplate u stranoj gotovini nadležan je Financijski inspektorat, navode iz HNB-a.