Dow Jones indeks ojačao je 123 boda, ili 1,03 posto, na 12.076 bodova, vrativši se nakon tjedan dana iznad psihološki važne razine od 12.000 bodova. S&P 500 skočio je, pak, 1,26 posto, na 1.287 bodova, a Nasdaq indeks 1,48 posto, na 2.678 bodova.
U svibnju je u SAD-u promet u trgovini na malo pao za 0,2 posto. Premda je to prvi pad potrošnje nakon 11 mjeseci, taj je podatak pozitivno utjecao na tržište jer se očekivao veći pad. Isključujući, pak, slabu prodaju automobila, potrošnja je porasla 0,3 posto.
„Kada je tržište tako duboko u području preprodanosti, moralo je doći do jednog pozitivnog dana. Ako analizirate dionice u S&P 500 indeksu, vidjet ćete da su od početka svibnja na vrijednosti izgubile više od 1.000 milijardi dolara“, kaže Alan Valdes, direktor u tvrtki DME Securities.
Zahvaljujući ne tako slaboj potrošnji Amerikanaca, najveći je dobitnik jučer bio trgovački sektor. Morgan Stanleyev indeks tog sektora skočio je 2,8 posto. Pritom su dionice trgovačkih lanaca Home Depota i Nordstroma poskupile 4 posto.
Najveća je, pak, dobitnica, s rastom cijene za 17,5 posto, bila dionica J. C. Penneya, nakon što je objavljeno da će novi izvršni direktor tog trgovačkog lanca biti Ron Johnson, čovjek koji je radikalno poboljšao Appleovu prodajnu mrežu.
Znatno su jučer porasle i cijene dionica naftnih kompanija, zahvaljujući oporavku cijene nafte s 97 na 99 dolara po barelu. S&P indeks energetskog sektora ojačao je 2 posto, nakon što je od početka svibnja potonuo 9 posto.
Pozitivno su jučer na tržište utjecale i vijesti iz Kine. Doduše, inflacija u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu dosegnula je najvišu razinu u tri godine, no podaci o industrijskoj proizvodnji i kreditiranju ukazuju na blago usporavanje rasta gospodarstva, dok su se ulagači plašili bržeg prizemljenja.
Unatoč jučerašnjem rastu cijena dionica, na tržištu i dalje vlada oprez zbog dužničke krize u eurozoni, rasprave o proračunskom deficitu u Washingtonu, a posebice zbog toga što krajem lipnja istječe 600 milijardi dolara vrijedan program Feda za otkup državnih obveznica, koji je posljednjih mjeseci bio ključan izvor likvidnosti na financijskim tržištima.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 6,45 milijardi dionica, dok prosječni dnevni promet u ovoj godini iznosi 7,59 milijardi.
Pritom je na NYSE oko 2.510 dionica dobilo, dok ih je otprilike 500 izgubilo na vrijednosti.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,51 posto, na 5.803 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 1,69 posto, na 7.204 boda, a pariški CAC 1,50 posto, na 3.864 boda.