Dow Jones indeks pao je 172 boda, ili 1,42 posto, na 11.951 bod, dok je S&P 500 potonuo 1,40 posto, na 1.270 bodova, a Nasdaq indeks 1,53 posto, na 2.643 boda.
Najnoviji podaci pokazuju da ne slabi samo američko gospodarstvo. Jučer je objavljeno da je u Britaniji industrijska proizvodnja u travnju pala znatno više nego što se očekivalo, dok je Kina u svibnju ostvarila manji nego što se očekivalo vanjskotrgovinski višak.
Pritom je izvoz Kine u SAD i Europsku uniju pao na najnižu razinu od kraja 2009. godine, što pokazuje da slabi potražnja.
U strahu od inflacije, kineska središnja banka već mjesecima zaoštrava monetarnu politiku, pa se ulagači plaše da će se rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva prebrzo usporiti. A to bi izazvalo pad potražnje za naftom i drugim sirovinama, s obzirom da je Kina najveći svjetski uvoznik sirovina.
Loše je na tržište djelovao i pad tečaja eura prema dolaru za više od 1 posto jer je rasprava u Europskoj uniji oko toga kako pomoći Grčkoj u rješavanju njezinih financijskih problema zapela u slijepu cestu.
Kada se tome pridoda slabost tržišta rada i nekretnina te usporavanje rasta industrijske proizvodnje u SAD-u, nema baš puno razloga za optimizam, kažu analitičari.
Zbog toga su jučer pale cijene dionica u svih 10 sektora S&P indeksa. Pritom su među najvećim gubitnicima bili energetski i industrijski sektor s padom od 1,9, odnosno 1,6 posto.
„S&P 500 indeks pao je ispod najniže travanjske razine od 1.295 bodova, a ako makroekonomski podaci i dalje budu slabi, idućega ćemo tjedna testirati najniže razine iz ožujka. No, ulagači su vrlo osjetljivi na svaku vijest, a s obzirom da smo u području preprodanosti, i najmanja dobra vijest mogla bi potaknuti rast cijena dionica“, kaže Stephen Massocca, direktor u banci Wedbush Morgan.
Šest tjedana poniranja
U cijelom prošlom tjednu Dow Jones izgubio je 1,6 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,2, a Nasdaq indeks 3,3 posto. To je već šesti tjedan zaredom kako indeksi slabe, što nije zabilježeno još od jeseni 2002. godine.
Ako cijene dionica padnu i idućega tjedna, bit će to prvi puta u 10 godina da su pale sedam tjedana zaredom. Zadnji puta to je zabilježeno tijekom dot.com krize polovicom 2001. godine.
U nedostatku poticajnih vijesti, u fokusu ulagača su tehnički pokazatelji. S&P 500 indeks potonuo je od početka svibnja, kada je dosegnuo najvišu ovogodišnju razinu, oko 6,6 posto.
Nastavi li klizati, na snažnu podršku naišao bi na razini od 1.250 bodova, najnižoj ovogodišnjoj razini zabilježenoj u ožujku. To bi značilo da je pri kraju korekcija cijena dionica, koja se definira padom indeksa za 10 posto u odnosu na njegovu prethodnu najvišu razinu.
No, to bi značilo i da su izbrisani svi ovogodišnji dobici. Nasdaq indeks već je u blagom minusu u odnosu na početak godine, dok je Dow Jones još uvijek u plusu od 3,2, a S&P 500 indeks od 1,1 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,55 posto, na 5.765 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,25 posto, na 7.069 bodova, a pariški CAC 1,90 posto, na 3.805 bodova.