Sporazumom se, kako je priopćeno iz tog srbijanskog ministarstva, utvrđuju opći uvjeti sudjelovanja Republike Srbije u operacijama EU za upravljanje krizama, ali se istodobno ne implicira njeno obavezno sudjelovanje u svakoj operaciji.
Odluku o eventualnom sudjelovanju, kako je navedeno, Srbija donosi nakon upućenog poziva EU, a konkretan vid doprinosa na osnovu svog interesa dogovara u konzultacijama s Unijom.
U priopćenju se dodaje kako Republika Srbija kroz europski proces izgrađuje kapacitete i sposobnosti sustava nacionalne sigurnosti te u cilju jačanja vlastite, regionalne i globalne sigurnosti unapređuje odnose s EU na osnovama neposredne i bliske suradnje.
U izjavi koju prenose beogradski elektronički mediji Degert je kazao da će srbijanska vojska i policija biti uključene u mirovne misije EU, te dodao kako je potpisivanje sporazuma pokazatelj uspostavljenog povjerenja Srbija s EU.
Po riječima Degerta, to je jedan od najvažnijih okvirnih sporazuma između Srbije i Unije kada je riječ o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici.
Preduvjet za sudjelovanje srbijanske vojske i policije u mirovnim misijama EU bio je, kako se navodi, Sporazum o sigurnosnim procedurama za razmjenu i zaštitu tajnih podataka, koji su u Beogradu krajem svibnja potpisali visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton i srbijanski ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić.
Prva akcija u kojoj bi mogla sudjelovati Srbija mogla bi, kako prenose mediji, biti misija protiv gusara u vodama Somalije, pri čemu se ističe kako je datum neizvjestan te da je za slanje misije nužno odobrenje srbijanskog parlamenta.