Dolar je tako oslabio prema jenu, kliznuvši na 79,69 jena, najnižu razinu od 5. svibnja.
Euro je također izgubio na vrijednosti prema japanskoj valuti, i to 0,8 posto, te se njime trgovalo po 116,65 jena. Europska jedinstvena valuta oslabila je i prema dolaru, 0,5 posto, spustivši se na 1,4626 dolara, pritisnuta podatkom da je industrijska proizvodnja u njemačkom gospodarstvu, najvećem u eurozoni, pala u travnju za neočekivanih 0,6 posto.
Ulagače je oneraspoložilo i priznanje predsjednika američke središnje banke Bena Bernankea u utorak da je američko gospodarstvo usporilo. To je potaknulo nagađanja da će kamatne stope u SAD-u ostati nadomak nuli. Bernankeova izjava nadovezala se na prošlotjednu objavu loših podataka o zaposlenosti i industrijskoj proizvodnji u SAD-u.
Ulagači obično kupuju japanski jen i švicarski franak u potrazi za sigurnim utočištima za kapital u razdoblju obilježenom bojaznima za gospodarski rast.
"Svjedočimo potražnji za imovinom koju se smatra sigurnim utočištem u nesigurnim vremenima, kao što pokazuje potražnja za dolarom, jenom i švicarskim frankom", kazao je Christian Lawrence iz tvrtke RBC Capital Markets.
Među ostalim valutama isticala se britanska funta koja je oslabila na najnižu razinu u mjesec dana prema euru od 89,76 penija za euro i na niskih 1,6355 dolara za funtu, nakon što je kreditna agencija Moody's ponovila upozorenje da bi Velika Britanija mogla izgubiti rejting AAA ukoliko ne ostvari gospodarske ciljeve. Prognoza za Britaniju i dalje je stabilna ali bi slabiji rast i zaostajanje za zacrtanim ciljevima na području fiskalne politike moglo potaknuti njezinu izmjenu, upozoravaju u Moody'su.