FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kineska vojska optužuje SAD za "internetski rat"

WASHINGTON/ZAGREB, 3. lipnja 2011.(Hina) - Kineska vojska optužila je u petak Sjedinjene Države za pokretanja globalnog "internetskog rata" s ciljem rušenja arapskih i drugih vlada, uzvraćajući na optužbe da glavni internetski napadi na zapadne ciljeve dolaze iz Kine.

Optužbe koje su u petak iznijeli pitomci kineske vojne akademije i njihov poziv za stroži nadzor interneta, uslijedili su nakon ovotjednih tvrdnji da su računalni hakeri iz Kine ugrozili osobne Gmail račune nekoliko stotina ljudi, uključujući američke vladine dužnosnike, vojno osoblje i političke aktiviste u Kini, prenosi u petak američka TV mreža ABC News.

Internetska tvrtke Google je praćenjem utvrdila da podrijetlo napada na njezin email sustav dolazi iz kineskog grada Jinana, koji je dom strukovnih vojnih škola i čija su računala povezivana s više sofisticiranih napada na sustave Googlea prije 17 mjeseci. Kina je zanijekala odgovornost za sve te napade.

Pišući u dnevnom listu kineske mladeži - China Youth Daily, koji je pod kontrolom Komunističke partije, pitomci vojne akademije nisu spomenuli tvrdnje Googlea, već su kazali kako izgleda da nedavni računalni napadi i incidenti u kojima se internet rabi za poticanje promjena režima u arapskim zemljama, potječu od američke vlade.

"U posljednje vrijeme, internetski tornado pomeo je diljem globusa ... masovno utičući i šokirajući svijet. Iza svega toga leži sjena Amerike", kaže se u članku, koji potpisuju Vi Zheng i Zhao Baoxian, identificirani kao pitomci Akademije vojnih znanosti.

"Suočene s tim zagrijavanjem za internetski rat, zemlje i vojske ne mogu biti pasivne, već se trebaju pripremiti za borbu u internetskom ratu", naglašava se u članku.

Dok je nuklearni rat bio strategija industrijske ere, internetski rat je proizvod informacijskog doba. Takvi sukobi mogu biti iznimno destruktivni, prijeteći nacionalnoj sigurnosti i samom postojanju država, ističe se.

Kina treba "svijetu izraziti svoj načelni stav održavanja 'internetske granice' i zaštititi svoj 'internetski suverenitet,' ujedinjujući sve napredne snage kako bi uronile u bijesnu bujicu razdoblja mirnodopske uporabe interneta i osigurale povratak svijeta interneta u zdravo, uredno okruženje", kaže se u članku.

Kina već snažno filtrira sadržaje i blokira brojne inozemne web stranice, kroz sustav poznat kao "Veliki kineski vatreni zid".

Policija zapošljava veliki broj nadzornika interneta koji ga pretražuju kako bi blokirali sadržaje koje smatraju nezakonitoma ili subverzivnima, a korisnici koji prenose osjetljive kontakte mogu biti optuženi za propagandu ili druga kaznena djela.

Brojne strane vlada kažu da su bile metom hakerskih napada iz Kine, iako Peking rutinski negira poduzimanje takvih operacija te tvrdi kako je i sam žrtva takvih aktivnosti.

Američka državna tajnica Hillary Clinton rekla je u četvrtak novinarima kako su 'cyber' napadi, poput posljednjega čija je navodna žrtva bio Google, primarni razlog zašto je State Department prvi put postavio koordinatora za cyber-sigurnost.

FBI je objavio da istražuje tvrdnje Googlea, napominjući da službeni email računi nisu bili ugroženi. Google je priopćio da su sve žrtve hakiranja Gmaila obaviještene te da su njihovi računi zaštićeni.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙