Crobex indeks bio je oko podneva na gubitku 0,55 posto, na 2.259 bodova, a Crobex10 0,49 posto, na 1.239 bodova.
Redovni promet dionicama premašio je do podneva 8 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna manje nego jučer u ovo doba.
„Na domaćem tržištu danas su intenzivirane dobitonosne prodaje dionica, što je bilo za očekivati nakon pet dana rasta njihovih cijena. Investitori su na oprezu pa odmah unovčavaju dobitke. Uostalom, ni sa svjetskih burzi ne stižu poticajni signali“, ističe Tamas Nagy, voditelj trgovanja u investicijskom društvu Abacus brokeri.
Na svjetskim burzama cijene dionica bilježe pad zbog loših makroekonomskih pokazatelja SAD-a, koji upućuju na usporavanje oporavka najvećeg svjetskog gospodarstva u drugom dijelu godine.
Na domaćem tržištu najlikvidnija je do podneva bila dionica Ingre, kojom je ostvareno 3,3 milijuna kuna. Po objavi novog posla u inozemstvu, cijena joj je promijenila je smjer te je trenutno na dobitku 0,66 posto, i iznosi 16,9 kuna.
Kako je danas priopćeno iz Ingre, na jednom od svojih tradicionalnih inozemnih tržišta ugovorila je posao vrijedan približno 56 milijuna eura. Rok izvođenja radova je 26 mjeseci.
Zbog naravi projekta i statusa investitora, informacije o sklopljenom poslu ne mogu se učiniti dostupnim javnosti već ostaju poznate samo ugovornim stranama, kaže se u priopćenju Ingre. Dodaje se kako je riječ o prvom većem projektu koji je Ingra ove godine ugovorila u inozemstvu te se najavljuje povratak na tradicionalna tržišta i veći angažman u inozemstvu.
Tradicionalna Ingrina tržišta u inozemstvu, na kojima je ta tvrtka ostvarila značajne reference, su Rusija, Bliski istok i Alžir.
Po visini prometa slijedi dionica Dom Holdinga, kojom je ostvareno 1,15 milijuna kuna prometa. Cijena joj je potonula 4,5 posto, na 87 kuna.
Većina izdanja danas bilježi pad cijena. Tako dionica HT-a, sa 713.000 kuna prometa, bilježi pad cijene za 0,21 posto, na 256,02 kune.
U međuvremenu, Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je danas da je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u travnju nominalno porastao za 6,7, a realno za 3,7 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
To je iznad svih očekivanja. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekivali su u prosjeku da je u travnju potrošnja porasla za 2 posto na godišnjoj razini. Svi su očekivali rast, i to između 1 i 3 posto.
Nakon osam mjeseci neprestanog rasta, u ožujku je promet u trgovini na malo pao oštrih 2 posto, no već je u travnju ponovno oživio trend jačanja potrošnje.
„Rast maloprodaje u travnju iznad je očekivanja, što se zahvaljuje dobrim turističkim rezultatima u tom mjesecu, s obzirom na kasniji termin uskršnjih blagdana nego lani. Uz to, počeo je sezonski rast zaposlenosti, što također pozitivno utječe na potrošnju. Rast pokazatelja u maloprodaji posljedica je i rasta cijena naftnih derivata te hrane“, kaže Zrinka Živković-Matijević, direktorica Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.