Od 9 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, a 4 pad.
Jučer je Crobex prekinuo 5-dnevni pozitivni niz, oslabjevši 0,28 posto, na 2.272 boda. Istodobno, Crobex10 nastavio je uzlazni niz 6. dan zaredom, ojačavši 0,2 posto, na 1.245 bodova.
Većina likvidnijih izdanja jučer je zabilježila minuse, a na meti prodavatelja bile su dionice koje su u proteklim danima ostvarile značajni rast cijena.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 22 milijun kuna, što je otprilike 20 milijuna manje nego prethodnoga dana.
„U najboljem slučaju, danas očekujem stagnaciju indeksa s negativnim predznakom. Već jučer započela je blaga konsolidacija cijena dionica, a danas bi se dobitonosne prodaje mogle intenzivirati s obzirom na loše signale sa svjetskih burzi“, ističe Tamas Nagy, voditelj trgovanja u investicijskom društvu Abacus brokeri.
Kako dodaje, i inače se optimizam domaćih investitora brzo hladi, prvenstveno zbog nedostatka poticajnih vijesti koje bi ga održavale neko duže vremensko razdoblje.
Na tjednoj razini, Crobex je porastao više od dva posto, uz prosječne dnevne promete od 24 milijuna kuna.
„Ukupni rast domaćeg tržišta u posljednjih tjedan bio je i mnogo snažniji od dva posto zbog znatnog jačanja cijena dionica koje nisu sadržane u indeksima. Jučerašnja blaga konsolidacija ne iznenađuje nakon 5-dnevnih dobitaka. No, pravi poticaj tržištu, završetak pristupnih pregovora s EU, još čekamo“, kaže Nagy.
Sa svjetskih burzi, pak, pristižu negativni signali. Loše vijesti iz industrije i s američkog tržišta rada izazvale su u srijedu pad vodećih indeksa na Wall Streetu za više od 2 posto, što je njihov najveći dnevni pad od kolovoza prošle godine, dok je VIX 'indeks straha' skočio 18,5 posto.
Strahovanja ulagača od slabljenja oporavka američkog gospodarstva jučer su potvrdili znatno slabiji nego što se očekivalo podaci iz industrije i s tržišta rada.
Institut za menadžere nabave izvijestio je da je u svibnju njegov indeks industrijske aktivnosti potonuo sa 60,4 na 53,5 bodova, znatno dublje nego što se očekivalo. Premda kretanje tog indeksa iznad 50 bodova ukazuje na rast aktivnosti, to je ipak njegov najveći pad od rujna 2009. godine.
ADP, najveća američka agencija za zapošljavanje, objavila je, pak, da je u svibnju privatni sektor otvorio samo 38.000 novih radnih mjesta, znatno manje od 177.000 u travnju i znatno manje nego što se očekivalo.
Zbog novih naznaka usporavanja rasta američkog gospodarstva, jutros su i na azijskim i europskim burzama cijene dionica oštro pale.
„Kao hladan tuš primili smo podatak o usporavanju aktivnosti u američkom industrijskom sektoru. Uz loše podatke ADP-a o zapošljavanju, investitori su se brzo odlučili na povlačenje s tržišta“, navodi Nagy.
Pristižu i loše vijesti iz Grčke. Agencija za izdavanje kreditnih rejtinga Moody's podigla je procjenu rizika od stečaja te zemlje te joj dodatno snizila rejting, s B1 na Caa1, uz negativne izglede.
„Kako danas nema važnijih makroekonomskih podataka, inozemne burze bit će pod dojmom loših vijesti s Wall Streeta i u vezi grčke dužničke krize. Nove smjernice investitori će dobiti sutra od izvješća o zaposlenosti američkog ministarstva rada u svibnju te PMI indeksa uslužnih sektora Kine i Njemačke“, zaključuje Nagy.
U međuvremenu, Državni zavod za statistiku objavit će danas prvu procjenu o prometu u trgovini na malo u travnju, a očekuje se oporavak potrošnje nakon oštrog pada mjesec dana prije.
Svih pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuje rast potrošnje u travnju u odnosu na isti mjesec prošle godine, i to između 1 i 3 posto. U prosjeku, očekuju rast od 2 posto.
U ožujku je promet u trgovini na malo neočekivano pao za 2 posto, nakon osam mjeseci neprestanog rasta. Bila je to posljedica kasnijeg termina Uskrsa. Prošle je godine, naime, Uskrs bio početkom travnja, pa su građani dio blagdanske potrošnje obavili u ožujku, a ove godine tog efekta nije bilo.
Kako je ove godine Uskrs bio krajem travnja, to je glavni razlog zbog kojeg se očekuje rast trgovine na malo.