Cijena barela sirove nafte na američkom tržištu pala je za 29 centi, na 102,41 dolar, nakon što je dan ranije dosegnula najvišu razinu u tri tjedna. Na londonskom tržištu barelom se trgovalo po 42 centa nižoj cijeni od 116,31 dolara.
Veći pad cijena priječili su, pak, čimbenici poput slabljenja dolara, poremećaja u opskrbi u SAD-u i napetosti na Bliskom istoku.
Ulagače je razočaralo najnovije izvješće o zaposlenosti ADP-a, nezavisne agencije za zapošljavanje u SAD-u, koje je pokazalo da je u svibnju otvoreno samo 38.000 radnih mjesta u privatnom sektoru, što je najmanji broj novootvorenih radnih mjesta od rujna 2010. To je bacilo bacilo sjenu na američko gospodarstvo i izglede potrošnje.
"Postoji niz općenito loših vijesti, a podaci ukazuju na slabu točku u industrijskom rastu i to pritišće cijene roba", rekao je Steven Bell, direktor hedge fonda GLC.
Optimizam da će biti sklopljen sporazum za novi paket pomoći za Grčku podigao je euro na najvišu razinu u četiri tjedna u odnosu na dolar. Dolar su dodatno pritisnuli i podatci ADP-a o zaposlenosti.
Cijene nafte također podržava poremećaj opskrbe u SAD-u koji je pogodio tog najvećeg svjetskog potrošača na samom početku ljetne sezone putovanja. Kompanija TransCanada priopćila je da će biti potrebno nekoliko dana da ponovno otvori naftovod Keystone kojim se doprema 591.000 barela nafte dnevno prema naftnom čvorištu Cushing, u saveznoj državi Oklahoma.
Napetosti na Bliskom istoku također podržavaju cijene nafte budući da ulagači strahuju od mogućih poremećaja u opskrbi.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicamma da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 111,20 dolara, što znači da je bila 1,61 dolar viša nego dan ranije.