Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Singapuru ojačale između 0,1 i 0,5 posto.
Burzovni indeksi u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu balansiraju na rubu pozitivnog i negativnog područja, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,3 posto.
U Japanu se proizvodnja, nakon poremećaja u katastrofalnom potresu 11. ožujka, vraća u normalni ritam brže nego što se očekivalo. Zbog toga rastu cijene dionica kompanija koje bi mogle profitirati od obnove šteta.
Međutim, pod pritiskom su dionice izvoznih kompanija zbog jačanja jena prema dolaru i naznaka slabljenja američkog gospodarstva.
Na valutnim se, pak, tržištima nastavlja oporavak europske valute. Jutros je tečaj eura skočio s jučerašnjih 1,4386 na 1,4438 dolara, najvišu razinu u tri tjedna, što se zahvaljuje nadi ulagača da će se vodeće sile u Europskoj uniji dogovoriti oko novog paketa financijske pomoći Grčkoj.
Uz to, posljednji podaci pokazuju da je inflacija u eurozoni i dalje znatno iznad ciljane razine Europske središnje banke od 2 posto, što otvara mogućnost novog povećanja ključnih kamata ECB-a. Povećanje razlike između kamata u eurozoni i SAD-u povećalo bi privlačnost eura u odnosu na dolar.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura porasla je s jučerašnjih 117,15 na 117,40 jena.
Dolar je, pak, oslabio prema japanskoj valuti, pa je njegov tečaj skliznuo s jučerašnjih 81,45 na 81,25 jena.
Slabljenje dolara prema euru poticajno djeluje na cijene 'crnog zlata'. Nakon jučerašnjeg rasta za više od 2 dolara, terminska cijena nafte na burzi u New Yorku ojačala je jutros daljnjih 20-ak centi, na 102,95 dolara po barelu.