Riječ je o epigrafskom sarkofagu, koji je na prednjem licu ukrašen natpisom u kojem se spominje ime i funkcija osobe koja se nalazi u sarkofagu, a to je svećenik Georgus Grgur koji je u 9. stoljeću ovdje pokopan, te je ujedno suvremenik biskupa Donata, rekao je dr. Glušćević.
Osim njega u grobnicu su naknadno ukopane još najmanje tri osobe, o kojima bi više saznanja trebale dati DNA analiza te analiza metodom izotopa ugljika C14 na Institutu Ruđera Boškovića, istaknuo je ravnatelj Arheološkog muzeja.
Kosti u sarkofagu su u lošem stanju što je najvjerojatnije povezano s mikro klimom, odnosno mikro uvjetima kojima su kosti bile izložene. No točno stanje pokazati će se nakon istraživanja.
Ovaj nalaz iz 9. stoljeća, iz vremena biskupa Donata još jedanput pokazuje kako je Zadar prebogat arheološkom baštinom. Kada se radi o prostoru liburnskog, antičkog i srednjovjekovnoga Zadra nije u pitanju hoće li će se nešto pronaći, nego što će se pronaći, kazao je ravnatelj zadarskoga Arheološkog muzeja.
Arheolog i kustos u Arheološkom muzeju Zadar Jakov Vučić, koji prati istraživanja od početka radova na Poljani Šime Budinića i Trgu Petra Zoranića kako bi se taj prostor uredio, naglasio je da su se ovim zadnjim nalazom sarkofaga istraživanja pokazala itekako opravdanima i vrijednima.
I ostali nalazi koje smo tu pronašli, arheološki nisu od manjeg značaja, ali zasigurno nisu pobudili toliki publicitet, dodao je.
Inače, sarkofag, uz još najmanje dvije grobnice, otkriven je u crkvici za koju se nagađa da je sam biskup Donat sagradio kao svoju obiteljsku kapelu. Crkvica je nekada bila smještena uz bedem i glavni ulaz u Zadar, pokraj antičke glavne ulice Decumanus Maximus. U samoj crkvici su pronađeni natpisi na kojima se spominju dva sveca, Sveti Hadrijan i Sveta Natalija kao i ime biskupa Donata, napomenuo je Vučić.
Pronađevi sarkofag će se dokumentirati, a nakon toga će biti premještan u Muzej i posao će dalje uglavnom voditi konzervatori koji će odrediti daljnje parametre konzervacije. Također će odlučiti što će dalje biti s prostorom na Poljani Šime Budinića i Trgu Petra Zoranića, je li potrebno posebno dodatno istaknuti ovu crkvu i slično.
Angažirali smo maksimalnu ekipu da bi se arheološka dokumentacija napravila na najbolji mogući način za vrijeme istraživanja te prije i nakon otvaranja sarkofaga, rekao je ravnatelj Guščević.