Riječ je o projektu "Nasljeđe kao sredstvo razvoja. Obnova arhitektonskog nasljeđa u središtu grada Vukovara - održiva obnova i razvoj ratom razorene zajednice" kojim je europski parlament osigurao milijun eura a vlada RH putem Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara dodatnih 340 tisuća eura.
"Europska unija gleda na obnovu Radničkog doma u Vukovaru kao na prijelaz iz bogate povijesti u još bogatiju budućnost u duhu pomirbe, multikulturalnosti te procvata grada i građana Vukovara", rekao je na svečanosti potpisivanja Sporazuma Paul Vondoren.
I stalna predstavnica UNDP-a Louisa Vinton naglasila je da se ne može obnoviti predratni duh grada ako se ne obnove njegove konture te da neobnovljeni objekti poput vukovarskog vodotornja ili radničkog doma još stoje kao beživotni simboli ratnih razaranja.
"Naš cilj je vratiti radničkom domu život ne samo kao arhitektonskom blagu, već i kao kulturnom srcu grada i uspješnom središtu života zajednice", rekla je Vinton.
Zahvaljujući Europskoj uniji na donaciji za obnovu radničkog doma ministar Božidar Pankretić istaknuo je da je do sada Vlada RH u povratak prognanih i obnovu njihovih domova i infrastrukture uložila više do 5,2 milijarda eura. Podsjetio je da obnova ratom razorenih područja i dalje traje te da je potrebno obnoviti i gospodarstvo.
Radnički dom u Vukovaru izrađen je krajem 19. stoljeća i registriran je arhitektonski spomenik visoke A kategorije. Tijekom rata kompleks je pretrpio teška razaranja a do danas obnovljen je strukturni integritet zgrade i postavljen novi krov.
Danas osiguranim novcem obnovit će se fasada Radničkog doma u skladu s izvornim povijesnim izgledom, vanjska stolarija te obaviti nužni konstrukcijski popravci. Provedbu obnove nadgledat će UNDP a radovi bi trebali biti završeni za dvije godine.
Prema riječima vukovarskoga gradonačelnika Željka Sabe cjelokupna obnova kompleksa Radničkog doma stajat će više od 40 milijuna kuna.