FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

ZAGREB, 28. svibnja 2011. (Hina) - Donosimo pregled važnijih vijesti do 12,30 sati.

ZAGREB - Hrvatski su građani ljuti zbog presude generalima u Den Haagu, ali i zbog dvostrukih standarda Zapada prema Hrvatskoj, napisao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u pismu listu The Economist. U reakciji na tekst "Dani prosvjeda" objavljen u Economistu 23. travnja, Bandić piše i kako nije točno da u Hrvatskoj jača populizam, jer "za razliku od većine zapadnoeuropskih zemalja, mi nemamo radikalne populističke sile". "Da, Hrvati su ljuti zbog presude UN-ova suda za ratne zločine (generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču), ali ljuti su i zbog dvostrukih standarda zapadnih političara i medija", napisao je Bandić. "Mi nismo populisti, samo želimo biti ravnopravni s onima koji nas nazivaju populistima jer tražimo čistu vlast ili ravnopravan tretman pred međunarodnim sudovima", napisao je Bandić. Po njegovim riječima, generali mnogih zemalja neće nikad završiti pred Međunarodnim kaznenim sudom jer ga njihove zemlje nisu ratificirale. "Neke zemlje to mogu učiniti bez posljedica, ali mi ne možemo", dodao je.

LJUBLJANA - Sudeći po najnovijem istraživanju, Slovenci će na referendumu iduće nedjelje vjerojatno odbiti novi zakon o mirovinskom osiguranju koji je parlament prihvatio prošle godine, a vlada njegovu primjenu smatra ključnom za održivu financijsku stabilnost. Prema telefonskoj anketi na 700 ispitanika koju su u subotu objavili televizijska postaja POP-TV i dnevni list "Dnevnik", 35,6 posto anketiranih namjerava glasovati za primjenu zakona kojim se pooštrava uvjete za odlazak u mirovinu, a 46 posto protiv. Osim o mirovinskoj reformi Slovenci će se referendumu 5. lipnja izjašnjavati i o primjeni ili povlačenju još dvaju zakona: zakona o suzbijanju rada na crno i zakona o arhivima. Slovenski mediji nepovoljne rezultate anketa tumače "nespretnom" ili "kontraproduktivnom" kampanjom koju su oko nekih referendumskih pitanja vodili predstavnici vlade, ali i žestokom kampanjom opozicijskih stranaka.

RAFAH - Egipat je u subotu trajno otvorio cestovni granični prijelaz Rafah na granici s Pojasom Gaze. Egipatske vlasti su ponovo otvorile prijelaz i njime je u Egipat ušao autobus s petnaestak putnika iz Pojasa Gaze. I dva vozila hitne medicinske pomoći ušla su na tom prijelazu u Egipat. Egipatski ministar vanjskih poslova Nabil al-Arabi najavio je koncem travnja da će ponovo i trajno otvoriti taj prijelaz istaknuvši da bi ta odluka trebala pridonijeti ublažavanju blokade koju je Izrael uveo za Pojas Gaze.

RIM - Italija ne kani otići iz Libanona, ali 1.780 vojnika u okviru misije UNIFIL-a je previše i taj se broj uskoro mora smanjiti na 1.100 ljudi, rekao je u subotu talijanski ministar obrane Ignazio La Russa. U razgovoru za dnevni list La Repubblicu dan nakon napada u kojemu su ranjena šestorica pripadnika talijanskih plavih kaciga u Libanonu, ministar je ocijenio da je nužno "odmah početi diplomatsku akciju kako bi se operaciji pridružile druge europske zemlje i Latinska Amerika". Po ministrovim riječima, broj vojnika raspoređenih u okviru UNIFIL-a (UN-ove prijelazne snage u Libanonu) "ne može se smanjiti" jer je "stanje na terenu veoma teško", ali je "talijansko sudjelovanje nesrazmjerno".

HANOJ - Hanoj je optužio Peking da je povrijedio njegov suverenitet u Južnokineskome moru, nakon incidenta u kojemu su kineski brodovi oštetili vijetnamski brod za istraživanje nafte, izvijestila je vijetnamska informativna agencija (AVI). Vijetnamsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je Kinu da se kloni novih incidenata u isključivom gospodarskom pojasu te da isplati odštetu javnom koncernu Petro Vijetnam, dodao je AVI u petak navečer. Kako navodi Hanoj, tri kineska patrolna broda ometala su u radu istraživački brod vijetnamske naftne tvrtke. Hanoj je u žalbi kineskom veleposlanstvu u Hanoju ocijeno da je izgredom "ozbiljno narušen suverenitet Vijetnama" i pogažen kodeks ponašanja koji su 2002. potpisali Kina i deset članica Organizacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN). Dvije susjedne komunističke zemlje svađaju se oko suvereniteta nad Paracelskim otočjem i otočjem Spratly, nešto južnije, koji su navodno bogati naftom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙