Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je u prosjeku da je u tom tromjesečju BDP oslabio 1,2 posto.
Pad gospodarstva od 0,9 posto veći je nego u četvrtom lanjskom kvartalu, kada je BDP oslabio 0,6 posto.
Osim blagog, 0,3-postotnog rasta u trećem lanjskom tromjesečju, BDP slabi od prvog kvartala 2009. godine.
„Pad BDP u prvom kvartalu je nešto manji od očekivanja, no hrvatsko je gospodarstvo jedno od rijetkih koje je zabilježilo pad i na početku 2011. godine. To je, među ostalim, posljedica kasnijeg termina uskršnjih blagdana ove godine, što se odrazilo na turizam, ali i smanjenu potrošnju u prvom kvartalu“, kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.
Komponente BDP-a i drugu procjenu DZS će objaviti krajem lipnja, no makroekonomisti procjenjuju da je osobna potrošnja u prvom tromjesečju stagnirala. Naime, nakon osam mjeseci neprestanog rasta, u ožujku je promet u trgovini na malo na godišnjoj razini pao neočekivano oštrih 2 posto.
„Za očekivati je da je u proteklom tromjesečju osobna potrošnja zabilježila stagnaciju ili blagi pad, te da su pale kapitalne investicije, što predstavlja najveću prepreku oporavku gospodarstva. U prvom tromjesečju mogli bismo zabilježiti i negativan doprinos neto izvoza, a i državna je potrošnja u realnim iznosima vjerojatno blago pala“, kaže Šantić.
No, u tekućem tromjesečju očekuje se izlazak gospodarstva iz recesije.
„U drugom i trećem kvartalu očekujemo povoljnija kretanja, jer tada domaće gospodarstvo puno više ovisi o inozemnoj potražnji, prvenstveno kroz turizam. U cijeloj ovoj godini očekujemo rast gospodarstva od 1,1 posto“, zaključuje Zdeslav Šantić.