Planovi uspostave američkog proturaketnog štita u Europi, kojem se Moskva protivi, opterećuju nastojanja Obamine administracije da "resetira" i poboljša odnose s Rusijom. Medvedev se snažno protivi tom potezu, dok Washington tvrdi da je američki štit potreban kako bi se europski saveznici zaštitili od prijetnji iz zemalja poput Irana i Sjeverne Koreje, navodi online dnevni list USA Today.
List dodaje da su u prigodi za fotografiranje nakon sastanka dvojica čelnika djelovala "napeto".
Obama je rekao kako su se, glede proturaketne obrane, njih dvojica "obvezali da rade zajedno, kako bi pronašli pristup i konfiguraciju sukladnu sigurnosnim potrebama obiju zemalja .... koja održava stratešku ravnotežu i bavi se potencijalnim prijetnjama koje dijele obje zemlje".
Medvedev je rekao novinarima da će neslaganje oko tog pitanja vjerojatno riješiti budući političari, možda do 2020., a da on i Obama mogu "postaviti temelje".
Obama je također izrazio potporu završetku pregovora o ulasku Rusije u WTO, rekavši da bi to bilo dobro za svjetsko gospodarstvo.
"Mislimo da bi pristupanje Rusije WTO-u bilo dobro za rusko gospodarstvo, za gospodarstvo SAD-a i za globalnu ekonomiju. To bi bio ključni element za proširenje trgovine", rekao je američki predsjednik.
Kao dio nastojanja da poboljša odnose s Rusijom, Obama provodi pritisak da se nakon više od 17 godina završe pregovori Rusije i WTO-a, te traži od američkog Kongresa da trajno normalizira trgovinske odnose s Rusijom.
Moskva se nada de bi pregovori mogli završiti ove godine. "Nadam se da ćemo moći završiti taj proces, dovesti ga u finalnu fazu, no potrebni su određeni poticaji", rekao je novinarima Medvedev.
Dvojica čelnika razgovarali su i o Iranu, te o stanju na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, izvijestio je Reuters.
Obama i čelnici Italije, Njemačke, Japana, Rusije, Velike Britanije i Kanade sudjelovali su na radnom ručku čiji je domaćin bio francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, a američki predsjednik kasnije se sastao s japanskim premijerom Naotom Kanom.