FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarski oporavak ugrožavaju brojni rizici - OECD

PARIZ, 25. svibnja 2011. (Hina/Reuters) - Svjetsko gospodarstvo oporavlja se od krize, poduprto snažnijom izvedbom Sjedinjenih Država, ali prijetnje u rasponu od visokih cijena nafte do dužničkih kriza u Europi još bi mogle kumulativno generirati kratko razdoblje stagflacije, upozorila je u srijedu Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD).

U redovnim polugodišnjim prognozama OECD je procijenio da će rast svjetskog gospodarstva ove godine usporiti na 4,2 posto, s prošlogodišnjih 4,9 posto. U 2012. trebao bi ponovno ubrzati, na 4,6 posto.

Gospodarstvo članica OECD-a kao cjelina trebalo bi ove godine porasti po stopi od 2,3 posto, te za 2,8 posto u narednoj godini. Time su potvrđene prognoze iz studenog.

Prognoza za rast u Sjedinjenim Državama u ovoj godini podignuta je na 2,6 posto, u odnosu 2,2 posto prognoziranih u studenom. U 2012. očekuje se stopa rasta od 3,1 posto.

U OECD-u su nešto optimističniji i u slučaju eurozone, za koju u tekućoj godini prognoziraju rast u visini 2,0 posto a istu stopu rasta očekuju i u 2012. U studenom su za tekuću godinu prognozirali rast u visini 1,7 posto.

Japansko bi pak gospodarstvo zbog posljedica potresa, tsunamija i nuklearne krize trebalo zabilježiti pad aktivnosti u ovoj godini za 0,7 posto dok se u studenom predviđao njegov rast po stopi od 1,7 posto. U idućoj godini očekuje se stopa rasta od 2,2 posto.

"Sadašnji je trenutak vrlo delikatan za svjetsko gospodarstvo i kriza nije završena sve dok naša gospodarstva ne budu ponovno stvarala dovoljno radnih mjesta", konstatirao je glavni tajnik OECD-a Angel Gurria.

"Strahuje se također da bi rizici mogli pojačavati jedni druge i zajedno značajno oslabiti oporavak, te možda u pojedinim razvijenim gospodarstvima i potaknuti stagflaciju", kazao je.

Spor oporavak u Japanu mogao bi ugroziti njegove gospodarske partnere, posebno u slučaju dugotrajnijih poremećaja u opskrbi, upozoravaju u OECD-u.

Utjecaj Japana mogao bi biti još štetniji ako se na njega nadoveže neočekivano snažno usporavanje rasta u Kini, eskalacija dužničke krize u Europi i/ili nastavljena neizvjesnost oko proračunske politike u Sjedinjenim Državama i Japanu, dodaju.

Ako se ti rizici poklope s obnovljenim rastom cijena nafte, vodeća gospodarstva mogla bi zapasti u stagflaciju, opasnu kombinaciju stagnacije i visoke inflacije.

Stanje dodatno kompliciraju visoke razine duga, za koji se u OECD-u očekuje da će u prosjeku u ovoj godini premašiti ukupni BDP njegovih članica.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙