"Osim što taj projekt zadire u osnovnu geografsku i ekološku bit otoka, što je samo po sebi iracionalno i štetno, smatramo da će ugroziti i uništiti mnoge kulturno-povijesne spomenike i tradicijske cjeline koje čine identitet Paga kao otoka, a posebno Grada Paga", navodi u priopćenju Zelena lista, pridružena članica Europskih zelenih.
Smatraju da se projekt kanala Košljun - Grad Pag mora brisati iz svih lokalnih i županijskih prostornih planova kao i da se takvi veliki zahvati u okoliš, koji bitno mijenjaju krajobraz i način života nekog kraja, ne mogu i ne smiju biti stvar lokalne samouprave te bi u najskorije vrijeme trebalo izmijeniti zakone koji reguliraju tu problematiku.
"Otok Pag je hrvatski otok kojeg rado posjećuju svi građani i građanke Hrvatske, a u ljetnim mjesecima na njemu borave i tisuće stranih turista uživajući najviše u njegovim prirodnim ljepotama, povijesnoj i kulturnoj baštini te jedinstvenom krajoliku. To nije i ne može biti isključiva stvar jednog gradonačelnika i gradskog vijeća od petnaestak članova", navodi Zelena lista.
Dodaje da kako ne postoji konsenzus lokalnog stanovništva, niti je javnosti dosad predočena Studija utjecaja na okoliš, a nije dokazana ni ekonomska isplativost kanala ocjenjujući da su lokalni političari izmanipulirani ili korumpirani od strane određenih osoba koje se eksponiraju u javnosti kao vizionari ili developeri projekta.
Zbog svega toga, kako se navodi, Zelena lista dala je svesrdnu podršku građankama i građanima Paga okupljenima u nekoliko nevladinih udruga koji se protive izgradnji kanala te je organizirala i potpisivanje on-line peticije na svojoj web-stranici.
"Očekujemo od hrvatske Vlade da resorna ministarstva ispune svoju osnovnu zadaću – da zaštite nacionalne interese i obrane otok Pag od nerazumnih poduzetničkih nasrtaja kapitala nepoznatog porijekla", stoji u priopćenju Zelene liste koje je potpisala supredsjednica Vlasta Toth.