Crobex indeks skočio je prošloga tjedna 1,52 posto, na 2.243 boda, dok je Crobex10 ojačao 0,14 posto, na 1.235 bodova.
Redovni tjedni promet dionicama dosegnuo je oko 84 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna više nego prethodnoga tjedna.
Domaće je tržište kapitala prošlog tjedna bilo fokusirano na vijesti oko završetka pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom, kaže Vjeran Jureša, analitičar u investicijskom društvu To One.
„Početak tjedna donio je na burzi nastavak dobro nam znane stagnacije. Ipak sredinom tjedna, ususret dvaju sastanka na kojima su dužnosnici Europske unije trebali objaviti svoj stav vezan uz završetak pregovora, pojavile su se naznake optimizma. Vrhunac pozitivnog rasta kako dioničkih indeksa, tako i prometa ostvaren je u četvrtak, unatoč još uvijek nejasnim stavovima EU-a nakon prvog od dvaju sastanka. Kraj tjedna je donio korekciju oba dionička indeksa uslijed pada cijene dionice Ericsson Nikole Tesle nakon isteka prava na dividendu“, ističe Jureša.
Najveći promet prošloga je tjedna ostvaren dionicom HT-a, 23,1 milijuna kuna, a cijena joj je pala za 0,11 posto, na 260,71 kunu.
Slijedi dionica Ericssona Nikole Tesle, s 10 milijuna kuna prometa. Cijena joj je pala 11 posto, na 1.455,12 kuna, jer je u petak nastupio ex-dividend day, pa se više kupnjom te dionice ne ostvaruje pravo na isplatu dividende u iznosu od 190 kuna.
Nešto više trgovalo se i povlaštenom dionicom Adris grupe, kojom je ostvareno 5,8 milijuna kuna, a cijena joj je povećana za 0,74 posto, na 273,98 kuna.
Najveći skok cijene među likvidnijim izdanjima, pak, ostvarila je dionica Dom Holdinga, za 15,56 posto, na 83,20 kuna, uz promet od 3,8 milijuna kuna.
Snažan rast cijene bilježi i dionica Ingre, za 11,83 posto, na 12,95 kuna, uz promet od 2,5 milijuna kuna.
Ojačale su i ostale dionice u građevinskom sektoru, pri čemu je dionica Dalekovoda poskupila 7,9 posto, Tehnike 9,9, a Instituta IGH i Hidroelektre više od 10 posto.
„Kako prema najavama procjenu Komisije o spremnosti zatvaranja pregovora ne treba očekivati ni na sastanku ministara vanjskih poslova koji će se održati u ponedjeljak, slijedećeg tjedna je izgledan nastavak stagnacije na domaćem tržištu kapitala“, ocjenjuje Jureša.
Ni prošloga se tjedna na Zagrebačkoj burzi nije trgovalo dionicom Ine, čije je trgovanje Hanfa obustavila 28. travnja.
U međuvremenu, Hanfa je svojim rješenjem utvrdila da je MOL manipulirao tržištem jer je nakon javne ponude kupovao dionice i zaključivao opcijske ugovore za dionice Ine po znatno višim cijenama od cijena u privatnoj ponudi. Time je, po mišljenju Hanfe, oštetio i doveo u zabludu investicijsku javnost te prikrio stvarni cilj svoje ponude.
MOL je reagirao priopćenjem u kojem je istaknuo da je kupovao zakonito i da nije prekršio zakon, "odlučno odbacio sve navode i optužbe u vezi manipulacija tržištem" te najavio da će upotrijebiti pravni lijek protiv Hanfinih odluka i postupaka.
A iz svijeta nisu stizali poticajni signali. Na svjetskim su burzama cijene dionica pale treći tjedan zaredom jer ulagače zabrinjavaju produbljivanje grčke dužničke krize i makroekonomski podaci koji ukazuju na usporavanje rasta američkog gospodarstva.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna oslabio 0,7 posto, dok je S&P 500 pao 0,3, a Nasdaq indeks 0,9 posto.
I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Frankfurtski DAX oslabio je 1,8, a pariški CAC 0,7 posto. Londonski FTSE indeks ojačao je, pak, 0,4 posto.
„Nakon negativnog početka tjedna, svjetska tržišta kapitala su do kraja tjedna ublažila gubitke. Predviđanja o usporavanju globalnog gospodarskog rasta potvrdile su prošlotjedne objave makroekonomskih podataka SAD-a o nastavku negativnih kretanja na tržištu nekretnina te slabljenju industrijske proizvodnje“, navodi Jureša.
Dodaje da ni objava zapisnika s posljednjeg sastanka odbora Feda nije donijele nove podatke o strategiji završetka ekspanzivne monetarne politike.
„U nadolazećem periodu možemo očekivati nastavak stagnacije na svjetskim tržištima kapitala te vjerojatno osciliranje vodećih indeksa u užem rasponu trgovanja. Značajan utjecaj na raspoloženje ulagača imat će rješavanja dužničke krize u eurozoni, kao i intenzitet usporavanja globalnog gospodarskog rasta“, zaključuje Jureša.
Tehnička analiza S&P-a: formiran silazni kanal
Prošloga je tjedna na Wall Streetu S&P 500 indeks oslabio 0,3 posto, 1.333,27 bodova.
„Prošloga je tjedna trgovanje na američkoj burzi bilo vrlo zanimljivo, ali i predvidivo. Tijekom tjedna formirao se silazni trend kanal odbijanjem S&P-a od potpore na 1.320 bodova. Odmah potom vrijednost S&P-a naglo se povećala, da bi se u četvrtak odbila od njegovog gornjeg ruba, nakon čega je tržište krenulo u silaznu putanju, koja je u petak odvela S&P 500 u negativni teritorij”, kaže Marko Erdeljac, voditelj retail trgovanja u investicijskom društvu Erste vrijednosni papiri.
Nakon osjetnih oscilacije, prošloga je tjedna VIX 'indeks straha' porastao za svega 2,1 posto, na 17,43 boda. Njegov porast na tjednoj razini ukazuje na potencijal nastavka pada tržišta, barem na početku slijedećeg tjedna, ali do određenih razina, navodi Erdeljac.
“Naime, formiranjem silaznog trend kanala, koje je započelo prvog trgovinskog dana u svibnju kada je S&P dostigao ovogodišnji maksimum od 1.170,58 bodova, tržište je odredilo par točaka potpore. Na tim točkama bi se mogla očekivati veća potražnja za dionicama te bi se cijene mogle odbiti prema gore. Najznačajnija je zona između 1.320 i 1.330 bodova S&P-a, gdje bi se mogao očekivati veći obujam trgovanja. U toj zoni se očekuje veća pozornost ulagača jer bi pad S&P-a ispod razine od 1.320 bodova odmah u fokus doveo granicu od 1.300 bodova”, pojašnjava Erdeljac.
Pad S&P-a ispod razine od 1.320 bodova pojačao bi negativni sentiment do te mjere da bi veći pad indeksa postao vrlo izgledan. Pritom bi probijanje granice od 1.300, preciznije 1.293 boda, tehnički značilo da bi dostizanje novog cjenovnog vrha, barem u prvom dijelu godine, bilo gotovo nemoguće, kaže Erdeljac.
Kako dodaje, ključnu će ulogu u slijedećem tjednu imati vrijednost američkog dolara. Potencijalni nastavak slabljenja američke valute povećao bi šanse za porast S&P indeksa.
“Pad dolara bi u fokus doveo gornji rub silaznog trend kanala, koji su prošloga tjedna prodavatelji uspješno ‘obranili’. Velika važnost gornjeg ruba silaznog trend kanala vidi se i u tome što bi, ako bude probijen, nastavak rasta S&P-a mogao ići sve do gornjeg ruba 'target' zone, pa čak i do 1.410 i 1.420 bodova”, zaključuje Erdeljac.