Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna oslabio 0,7 posto, na 12.512 bodova, dok je S&P 500 pao 0,3 posto, na 1.333 boda, a Nasdaq indeks 0,9 posto, na 2.803 boda.
Zbog niza loših vijesti u vezi Grčke u fokus ulagača ponovno je ušla dužnička kriza u eurozoni. Agencija Fitch smanjila je u petak kreditni rejting Grčkoj za tri stupnja, dok je Norveška opozvala kredit od 42 milijuna dolara toj članici eurozone jer nije ispunila obećano.
Tržište je i pod pritiskom slabih makroekonomskih podataka. Prodaja postojećih kuća u SAD-u neočekivano je u travnju pala, što pokazuje da je oporavak tržišta nekretnina spor.
Usporava i rast industrijske proizvodnje, dok broj nezaposlenih Amerikanaca pada, ali nedovoljno brzo da bi se tržište rada moglo znatnije oporaviti.
Ulagače su razočarali i kvartalni poslovni rezultati Wal-Marta. Doduše, dobit najvećeg svjetskog trgovačkog lanca porasla je u prvom tromjesečju za 3 posto, no prodaja u njegovim dućanima otvorenima najmanje godinu dana pala je već osmi kvartal zaredom.
Na slabost potrošnje Amerikanaca ukazuje i pad prodaje Home Depota, Gapa i drugih trgovačkih lanaca.
„Makroekonomska slika ukazuje na nastavak sporog oporavka gospodarstva. Ako uskoro ne bude više iznenađujuće dobrih ekonomskih pokazatelja, mislim da će tržište i dalje biti pod pritiskom“, kaže Natalie Trunow, direktorica u tvrtki Calvert Investment Management.
I prošloga je tjedna obujam trgovanja bio mršav, što pokazuje da su ulagači oprezni jer ne znaju u kojem bi smjeru tržište moglo krenuti. Dio analitičara očekuje daljnju korekciju cijena dionica na niže, dok neki smatraju da su fond menadžeri voljni kupovati na ovim cjenovnim razinama.
I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Frankfurtski DAX oslabio je 1,8 posto, na 7.266 bodova, a pariški CAC 0,7 posto, na 3.990 bodova. Londonski FTSE indeks ojačao je, pak, 0,4 posto, na 5.948 bodova.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna oslabio 0,4 posto, na 9.607 bodova.