KABUL - Bombaš samoubojica ubio je u subotu najmanje šest ljudi, a ranio 23 u dobro štićenoj vojnoj bolnici u Kabulu, objavilo je ministarstvo obrane. Napad je izveden u 12:30 po lokalnom vremenu u kantini bolnice u vrijeme kad su studenti medicine bili na ručku, rekao je Mohamad Zahir, voditelj ekipe policijskih istražitelja. Po njegovim riječima, poginuli su studenti. Bolnica je u zoni najveće sigurnosti u blizini američkog veleposlanstva i nekoliko drugih veleposlanstava i međunarodnih organizacija. Talibanski glasnogovornik Zabihula Mudžahid napisao je u e-mailu da je njegova skupina poslala dvojicu samoubojica u bolnicu i ubila mnoge. Talibani su prošli mjesec počeli dugo najavljivanu "proljetnu ofenzivu". Unatoč sve većem nasilju u desetoj godini afganistanskoga rata, Kabul je razmjerno miran. Početkom travnja jedan je bombaš samoubojica u predgrađu glavnoga grada napao autobus afganistanske vojske i ranio desetero vojnika i civila.
PODGORICA - Crna Gora u subotu obilježava pet godina svoje neovisnosti, čime se podsjeća na 21. svibnja 2006. godine kada su se crnogorski građani na referendumu izjasnili za ponovnu uspostavu državne samostalnosti. Crnogorski premijer Igor Lukšić, na prijemu koji je priredio u petak navečer na Cetinju, kazao je da je Crna Gora za pet godina svoje neovisnosti pokazala da može uspješno odgovoriti svim izazovima i da sigurno korača u evropsku budućnost. "Nema sličnog primjera države koja je za pet godina postigla više od Crne Gore koja je danas ugledni član međunarodne zajednice, primjer multikulturalnosti i suživota, kandidat za članstvo u europske i euro-atlantske strukture i zemlja koja znatno doprinosi regionalnoj stabilnosti", kazao je Lukšić.
NIKOZIJA - Sirijske snage sigurnosti ubile su 44 osobe pucajući u petak na prosvjednike koji u nekoliko sirijskih gradova i dalje zahtijevaju demokratske promjene, zadnji su podaci koje su objavili sirijski aktivisti za obranu ljudskih prava. "Sirijske vlasti i dalje koriste silu i bojno streljivo protiv prosvjednika u nekoliko regija u zemlji", rekao je u telefonskom razgovoru za France presse voditelj Nacionalne organizacije za ljudska prava, Amar al-Kurabi. On je rekao da je u petak u zapadnoj pokrajini Idlib ubijeno 26 prosvjednika, 13 u Homsu, dvoje ih je ubijeno u istočnom gradu Deir Ezor, jedan u Daraji, predgrađu Damaska, jedan u Latakiji i još jedan u Hami. Među žrtvama su četiri adolescenta u dobi od 12 do 16 godina. Oni su ubijeni u Homsu. U pokušaju gušenja pokreta za rušenje sirijskog režima, pokrenutog 15. ožujka, do danas je ubijeno najmanje 850 osoba, a uhićeno je oko 8.000 prosvjednika, izvijestili su UN i organizacije za obranu ljudskih prava. Nesigurnost i nasilje u zemlji potaknuli su tisuće Sirijaca na egzodus.
LJUBLJANA - Slovenija želi osigurati dodatna sredstva za svoje ribare, u okviru pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom i zatvaranja poglavlja o ribarstvu, objavili su slovenski mediji. Kako je javila Slovenska tiskovna agencija STA koja se poziva na neimenovane diplomatske izvore, radi se o rješenju po kojemu bi slovenski ribari do očekivanog ulaska Hrvatske u EU sredinom 2013. dobili dva milijuna eura kompenzacija iz ribarskog fonda Europske unije. Takav prijedlog Ljubljane podržavaju povjerenik za proširenje Štefan Fuele i povjerenica za ribarstvo Maria Damanaki, a još ga provjeravaju pravne službe Europske komisije, navodi slovenska agencija. Države članice još trebaju potvrditi prijedlog Europske komisije da je Hrvatska ispunila mjerila za zatvaranja još nezatvorenih poglavlja europske pravne stečevine, a među njima je i poglavlje o ribarstvu. Slovenija je do sada zatvaranje tog poglavlja vezivala uz mogućnost slovenskih ribara da se bave gospodarskim ribolovom u hrvatskim vodama uz zapadnu obalu Istre, kako je predviđao sporazum o malograničnom prometu i suradnji SOPS. Kako je u srijedu na sastanku s udrugama hrvatskih ribara u Zagrebu ustvrdio glavni hrvatski pregovarač s EU-om Vladimir Drobnjak, sporazum o malograničnom prometu i suradnji između Hrvatske i Slovenije (SOPS) nije bio predmet pregovora Hrvatske i Europske unije u poglavlju o ribarstvu. Određena rješenja iz SOPS-a u području ribarstva primjenjivat će se krajnje ograničeno i recipročno i to tek nakon određivanja granice na moru, naveo je tom prilikom Drobnjak.
ZAGREB/TOKIO - Curenje vode iz japanske nuklearne elektrane u Fukushimi početkom mjeseca rezultiralo je stotinu puta višom razinom radioaktivnog materijala koji se ulijeva u more, izvijestili su u subotu iz tvrtke Tokyo Electric Power Co (Tepco). Također su najavili kako su u blizini elektrane u subotu postavili branu koja bi trebala zadržati tisuće tona radioaktivne vode što se koristi za hlađenje oštećenih reaktora nuklearke. Brana duga 136 metara i široka 46 metara može zadržati oko 10.000 tona vode, od gotovo 90.000 tona koliko ih ima u elektrani. "Izgradili smo i rezervoare u koje ćemo smjestiti kontaminiranu vodu", stoji u priopćenu Tepca, a prenosi France presse. Curenje vode iz reaktora br. 3 otkriveno 11. svibnja, počelo je dan ranije i trajalo oko 41 sat, pri čemu je u more iscurilo oko 250 kubičnih metara kontaminirane vode. Procjenjuje se da je u more iscurilo oko 20 tera bekerela radioaktivnog materijala, izvijestio je Reuters. Razorni potres i tsunami koji su pogodili sjeveroistok zemlje 11. ožujka onesposobili su rashladne sustave nuklearke Fukushima Daiichi. Zbog prestanka rada rashladnih sustava došlo je do niza eksplozija i požara na reaktorima, pa su inženjeri pokušali držati gorive šipke i bazene za skladištenje potrošenog nuklearnog goriva pod vodom. Kada su pregrijane gorive šipke izložene zraku počinju se topiti i ispuštati velike količine opasnih radioaktivnih čestica u atmosferu.