Hvatska bi bez mina trebala biti do 2019. godine za što je potrebno osigurati 4 milijarde kuna, kazala je tijekom svečanosti potpisivanja ugovora Đurđa Adlešič dodajući kako je u dosadašnjem financiranju troškova razminiranja u Hrvatskoj, oko 60 posto sredstava bilo iz državnog proračuna dok su donacije bile rijetke.
Navela je kako je od mina u Hrvatskoj do sada stradalo 1937 osoba od kojih 502 smrtno.
Napomenuvši kako je u prošlim desetljećima INA redovito potpomagala razvoj lokalnih zajednica na područjima na kojima je ta naftna kompanija imala aktivnosti, predsjednik Uprave INA-e Zoltan Aldott poručio je da donacijom za razminiranje u Starim Jankovcima, INA želi doprinijeti povećanju sigurnosti stanovnika toga mjesta.
Podsjetio je kako na području Slavonije, INA na pogonima Beničanci, Lipovljani i Vinkovci ima 14 naftnih i četiri plinska polja dok samo u pogonu Vinkovci upošljava 80 zaposlenika.
Po riječima zamjenika vukovarsko-srijemskog župana Željka Cirbe, na području Vukovarsko-srijemske županije minsko-sumnjivo je još oko 46 četvornih kilometara, uglavnom poljoprivrednih površina.
Načelnik općine Stari Jankovic Ivo Lozić, zahvalivši se na donaciji, naveo je kako je na području općine minsko-sumnjivo oko 250 hektara poljoprivrednog zemljišta što je za tu općinu, kako je istaknuo, s obzirom da je pretežito poljoprivredna, veliki problem.
Također je rečeno da će donaciju INE u iznosu 500.000 kuna Međunarodni fond za razminiranje i pomoć žrtvama mina (ITF) udvostručiti te se očekuje kako će to omogućiti da se u Starim Jankovcima razminira između 12 i 15 hektara poljoprivrednih površina.