Ministar gospodarstva Kaoru Yosano kazao je, međutim, da o takvom prijedlogu zasad nije bilo govora.
"Nisam vodio takve razgovore. Moguće je da su glasine o takvim namjerama procurile od onih koji zagovaraju tu zamisao", kazao je Yosano, ujedno zadužen za poreznu i reformu socijalnog osiguranja.
Premijer Naoto Kan, koji ne uživa veliku popularnost, u glavne je prioritete svoga programa uvrstio reforme socijalnog osiguranja i poreznog sustava i vlada želi uključiti prijedlog povećanja poreza u navedene reforme čiji nacrt namjerava izraditi do lipnja, piše list Yomiuri, ne navodeći izvore.
Iako je stopa PDV-a u Japanu, čiji javni dug je dvostruko veći od 5.000 milijardi dolara vrijednog gospodarstva, među najnižima u skupini značajnih svjetskih gospodarstava, tamošnje su vlade odgađale njezino podizanje, strahujući od negodovanja ulagača.
Dodatni prihodi koje bi polučili povećanjem stope PDV-a za pet postotnih bodova, vjerojatno u godišnjem iznosu od oko 12.500 milijardi jena (153 milijardi dolara), isključivo bi se koristili za financiranje troškova socijalnog osiguranja, poput onih za zdravstveno liječenje i njegu starijih osoba, piše Yomiuri.
Japan koji muku muči s oporavkom od najskuplje svjetske prirodne katastrofe također razmišlja i o podizanju drugih poreza, uključujući PDV, na određeno razdoblje kako bi se financirala obnova zemlje, premda o tome tek treba postići konsenzus.
Ispitivanja javnog mijenja pokazuju da bi Japanci bili spremni prihvatiti veće poreze, a neki su analitičari pozvali vladu da iskoristi takvo ozračje i provede reforme poreznog i sustava socijalnog osiguranja.