Suorganizatori "Lošinjskih dana bioetike" su Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo i Grad Mali Lošinj.
Tijekom tri radna dana održani su i okrugli stolovi o aktualnim bioetičkim pitanjima, studentske bioetičke radionice, među kojima i "Ksenobioetika: izvanzemaljski oblici života u bioetičkoj perspektivi, predstavljene su i recentne publikacije iz bioetike, priređen hommage "ocu bioetike" Van Rensselaeru Potteru (1911.-2001.) a održana su i prigodna kulturna te umjetnička događanja.
Kako ističu organizatori, u proteklih deset godina "Lošinjski dani bioetike" izrasli su u najznačajniju bioetičku konferenciju u ovome dijelu Europe, a na njima je do sada sudjelovalo više od pet stotina znanstvenika različitih profila iz više od trideset zemalja Europe, Sjeverne Amerike i Azije. Dani su odigrali i ključnu ulogu u razvoju bioetike u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi, kao i u povezivanju hrvatskih i bioetičara iz jugoistočne Europe s njihovim kolegama iz drugih dijelova Europe i svijeta, a pridonijeli su i nastanku inovativnoga koncepta integrativne bioetike koji je već etabliran u svjetskoj bioetičkoj raspravi.
Bioetika je pak znanstvena disciplina koja proučava ljudsko ponašanje na području života i zdravlja u svjetlu vrijednosti i moralnih načela. To je filozofsko razmišljanje o ljudskom životu, rađanju, razvoju čovjeka, zrelosti, starosti, bolesti i smrti. Naziv je prvi upotrijebio pastor i filozof Fritz Jahr 1927., a u uporabi ga je proširio američki kancerolog Van Rensselaer Potter 1970. godine.
Riječ je o inovativnom području u kojemu se uspostavljaju različite teorijske i praktične interakcije - interdisciplinarni, internacionalni, interkulturalni, interkonfesionalni i drugi odnosi. Bitno je metodološko obilježje bioetike da konkretnim problemima života i njegova održanja pristupa s različitih perspektiva, a sagledava ih u jedinstvenom horizontu.