FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Povratnik Kunić bi morao isplatiti 1,3 milijuna kuna

KARLOVAC, 16. svibnja 2011. (Hina) - Povratnicima iz Srbije Petru i Ivanki Kunić danas su sudski službenici u njihovu domu u Krnjaku, u Karlovačkoj županiji, sačinili „pljenidbeni popis imovine“ i vrijednost imovine procijenili na 187.000 eura, koliko bi Kunići prema pravomoćnom rješenju Županijskog suda u Karlovcu trebali isplatiti Vinku Petroviću koji je od 1996. do 2003. godine temeljem rješenja Republike Hrvatske živio u toj kući i ulagao u njene popravke i prepravke.

Kunić navodi kako je taj postupak nastavak etničkog čišćenja, odnosno poruka onima koji se još nisu vratili da se ni ne vrate.

Kaže da je Petrović sedam godina koristio njegovo vlasništvo, imao u njegovoj kući restoran i zarađivao, a sad on njemu mora platiti 1,3 milijuna kuna.

"Ja taj novac nemam, a i da imam nije pravedno jer sam 1996. godine predao zahtjev za povrat moje kuće koju je država iste te godine dala Petroviću na korištenje. Proces našeg useljenja u našu imovinu trajao je 7,5 godina, a nakon što smo 2003. godine u prosincu uselili u svoju kuću, nakon Petrovićeve deložacije, nastavilo se parničenje. Naime, on koji je u moje ušao bez mog odobrenja i prepravljao u mojoj kući bez mog odobrenja, tužio je mene za svoja ulaganja", kazao je za Hinu Kunić.

Prvostupanjski Općinski sud u Karlovcu prvo je presudio prošle godine da Srbin povratnik Kunić Hrvatu Petroviću mora platiti 400 tisuća kuna plus kamate, pa je potom Županijski sud povećao iznos naknade na 495 tisuća kuna, plus 130 tisuća kuna sudskih troškova i 17 posto kamate na ukupnu svotu i to sve bez prava na žalbu.

Posebnim se priopćenjem u popodnevnim satima obratilo i Županijsko vijeće srpske nacionalne manjine u kojem preciziraju da će Sud „Pljenidbeni popis imovine“ objaviti u Narodnim novinama, nakon čega slijedi javna dražba i moguća prodaja. "Takvih je slučajeva u Hrvatskoj još deset", navodi županijsko vijeće i napominje da su "o tom slučaju razgovarali prilikom posjeta Krnjaku ovog proljeća predsjednik Srbije Boris Tadić i predsjednik RH Ivo Josipovića i tom prilikom rekli da će se naći izlaz iz ove teške situacije". Europski sud za ljudska prava je 2007. godine presudio da je Hrvatska prekršila vlasnička prava obitelji Kunić, te pravo na suđenje u razumnom roku, kaže se u priopćenju.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙