FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U travnju usporio rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini

ZAGREB, 16. svibnja 2011. (Hina) - Rast potrošačkih cijena u Hrvatskoj u travnju je na godišnjoj razini blago usporio u usporedbi s ožujkom, pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema najnovijim podacima DZS-a, u travnju su potrošačke cijene porasle 2,4 posto u odnosu na travanj 2010. godine. Usporedbe radi, u ožujku je zabilježena godišnja stopa rasta od 2,6 posto. Na mjesečnoj razini, pak, potrošačke cijene su porasle 0,2 posto.

„Kretanje potrošačkih cijena u travnju pokazuje da slaba domaća potrošnja i dalje stvara vrlo blage inflatorne pritiske, dok je rast cijena sirove nafte na svjetskim tržištima i njihovo prelijevanje na domaće gospodarstvo i dalje njihov glavni generator“, ocjenjuju analitičari Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.

Kako navode, isključi li se energija i prehrana, indeks je na godišnjoj razini porastao tek za 0,6 posto.

Navedeno potvrđuju i kretanja po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje. Naime, cijene kategorije stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva porasle su 2,5 posto godišnje, pri čemu je najveći rast zabilježen kod tekućih goriva (20,8 posto). Posljedično, porasle su i cijene prometa, i to 7,1 posto godišnje.

Nadalje, cijene prehrambenih proizvoda, koji čine 28,4 posto potrošačke košarice porasle su 3,3 posto godišnje, ističu analitičari Raiffeisen Consultinga.

Mjesečnom rastu potrošačkih cijena očekivano je najviše doprinio rast cijena odjeće i obuće, za 3,5 posto, potaknut dolaskom novih proljetnih kolekcija te cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva za 0,5 posto (najveći mjesečni rast zabilježen je kod rasta cijena tekućih goriva za 5,9 posto).

„U mjesecima pred nama cijene energije i dalje će najviše utjecati na rast cijena na godišnjoj razini, dok taj utjecaj na mjesečnoj razini vjerojatno neće biti toliko izražen. Nadalje, cijene u inozemstvu nastavit će biti dominantni generator inflatornih pritisaka zasigurno do oporavka domaće potražnje. Naime, tek nakon oporavka domaće potražnje možemo očekivati značajnije prelijevanje rasta troškova proizvođača na potrošačke cijene", smatraju analitičari Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙