Na više od 560 stranica knjige autor je prikazao povijest katoličke župe Surčin nedaleko od Beograda, dio povijesti Hrvata u tome srijemskome mjestu te prikaze iz povijesti Srijema, kršćanstva i Katoličke crkve, uz životopise biskupa, župnika i kapelana koji su svojim djelovanjem utjecali i na prilike u Surčinu. Knjigu je objavila Slavonska naklada "Privlačica" iz Vinkovaca.
"Nakana mi je bila napisati kroniku i monografiju župe Surčin, koja je relativno mlada župa, ali kada sam počeo proučavati materijale, odlučio sam knjigu proširiti te se dotaknuti i povijesti Srijemske biskupije i današnjeg trenutka u kojem se biskupija nalazi", kazao je autor na predstavljanju knjige.
Na pitanje novinara o prilikama u kojima danas žive Hrvati u Vojvodini, velečasni Kljajić je odgovorio kako su vjernici, iako je, kako je kazao, riječ o "Crkvi u manjini", "divni i svjesni svog nacionalnog, kulturnog i vjerskog indentiteta".
Također je ukazao na "osjećaj zapuštenosti" koji, kako je rekao, prevladava u vojvođanskih Hrvata kada se govori o vezama s Hrvatskom ali i Đakovačko-osječkom nadbiskupijom, nakon osnutka Srijemske biskupije.
"Koliko god da su veze između Srijemske biskupije i Đakovačke - osječke nadbiskupije ostale neprekinute, pupčana vrpca je presječena, situacija se promjenila i mi to osjećamo", ocijenio je surčinski župnik.
Prema riječima ravnatelja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislava Žigmanova, knjiga Marka Kljajića svjedoči o uspjelim nastojanjima da se prošlost memorira na suvremen način i predstavi mladim naraštajima.
Povjesničar Zdenko Samaržija ocijenio je kako je Marko Kljajić "fenomen i fantastičan autor ambijentalne povjesti".
"Knjiga "Surčin kroz povijest" zasnovana je na župnoj kronici i predstavlja pravi izazov za svakog povjesničara. Kljajić ujedno, što je bitno, ne zlouporabljava niti je ikada zlouporabio povijesni dokument što mi povjesničari itekako cijenimo", poručio je Samaržija.