FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: do podneva nije bilo dionica s milijunski prometom

ZAGREB, 12. svibnja 2011. (Hina) - Na Zagrebačkoj burzi do podneva niti jednom dionicom nije bio zabilježen milijunski promet, a upravo zbog tako slabe aktivnosti investitora tržište nema snage reagirati na oštar pad cijena dionica na svjetskim burzama.

Crobex indeks bio je oko podneva u blagom minusu od 0,03 posto, na 2.207 bodova. Crobex10 bio je istodobno u blagom plusu, za 0,1 posto, na 1.232 boda.

Redovni promet dionicama dosegnuo je 3,4 milijuna kuna, što je otprilike 2 milijuna manje nego jučer u ovo doba.

„Domaće tržište dionica jedva da pokazuje znakove života. Međutim, zahvaljujući iznimno slaboj aktivnosti investitora, tržište ne reagira na oštar pad cijena dionica na svjetskim burzama“, kaže Stjepan Laća, glavni analitičar u društvu za upravljanje investicijskim fondovima ST Invest.

Najveći promet do podneva ostvaren je dionicom Ingre, svega 785.000 kuna. Pritom joj je cijena skočila 3,67 posto, na 11,85 kuna.

Slijedi dionica Končar Elektroindustrije, sa 588.000 kuna prometa i rastom cijene za 1,7 posto, na 583,5 kuna.

Dionica HT-a tek je treća po likvidnosti. Njome je do sada ostvareno 568.000 kuna prometa, a cijena joj je blago ojačala, za 0,17 posto,na 258,5 kuna.

Po tehničkoj analizi, Fibonaccijev retracement Crobexa od 2.338,31 do 1.772,91 nalazi na 2.205 bodova, kao i prije mjesec dana, navodi Laća.

„Čini se da tržišni sudionici čekaju što će biti s dionicom Ine, koja ima veliku težinu u Crobexu. Ona bi mogla odrediti daljnji smjer cijelog tržišta“, ocjenjuje Laća.

Podsjetimo, dionicom Ine obustavljena je trgovina po rješenju HANFA-e od 28. travnja. U međuvremenu su objavljeni dobri poslovni rezultati te kompanije za prvo tromjesečje, a 23. svibnja bit će održana godišnja skupština dioničara, na kojoj će se između ostaloga odlučivati o isplati dividende.

Na europskim burzama, pak, cijene dionica potonule su danas više od jedan posto. Najveće gubitke bilježi rudarski sektor, zbog nastavljenog spuštanja cijena sirovina na svjetskim tržištima.

I američki terminski indeksi ukazuju na nastavak klizanja cijena dionica na početku današnjeg trgovanja na Wall Streetu.

„Tečaj eura na novim je niskim razinama prema dolaru, cijene sirovina i dalje padaju, stoga ne iznenađuje negativna reakcija dioničkih tržišta. U pravilu, jačanje dolara potiče pad cijena sirovina, a zatim i dionica kompanija koje proizvode te sirovine“, navodi Laća.

Kako dodaje, nakon snažnog uzleta cijena sirovina i dionica, tržišta su zašla u fazu konsolidacije.

„No, ponešto zabrinjava gledano iz perspektive dioničkih indeksa sve snažniji trend ulaganja u američke državne obveznice, zbog čega pada njihov prinos. Posljednjih mjeseci rastu i ulaganja u dionice proizvođača zdravstvene njege, potrošnih dobara te komunalnih usluga, dakle u konzervativne sektore, što upozorava na mogući preokret pozitivnog trenda na burzama“, napominje Laća.

Za nove smjernice investitori danas čekaju objavu podatka o američkoj maloprodaji i indeksu proizvođačkih cijena u SAD-u za travanj, podatka o tjednoj nezaposlenosti, kao i govor Bena Bernankea pred američkim Senatom.

„Po mom mišljenju od posebnog značenja za investitore će biti podatak o tjednom broju novoprijavljenih nezaposlenih, jer u posljednje vrijeme bilježi se jasan trend porasta broja novoprijavljenih na zavod u SAD-u. Bude li današnji podatak razočarao, mogao bi intenzivirati negativno raspoloženje investitora na Wall Streetu“, zaključuje Laća.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙