Govoreći o haaškim presudama, Lošo je ustvrdio da pravnici ništa neće riješiti, jer je to pitanje politike, čak i iznad nje, pa je potrebno angažirati sve hrvatske eksperte da se transkript raščlani i pokaže da u njemu nema ništa sporno, jer je na ponos hrvatske države i naroda. Rekao je to Lošo na okruglom stolu "Pamćenje i suverenost" u čast prvom hrvatskom predsjedniku i utemeljitelju moderne hrvatske države dr. Franji Tuđmanu.
Ne smijemo uhvatiti u zamku da se sankcionira bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, jer bi to potvrdilo da su transkripti kompromitirajući, iako bi Mesić trebao odgovarati zbog djelovanja protivno hrvatskim nacionalnim interesa, smatra Lošo. Ocijenio je da su haaške presude takve radi uspostave ravnoteže krivnje na sve sukobljene strane što je, kaže, ostvareno uz potporu Velike Britanije koja je i podržala ostvarenje velikosrpskog projekta te pridonijela očuvanju njegovih stečevina uz pomoć međunarodne zajednice. Predsjedniku Tuđmanu stoga se osvećuju jer ih je u potpunosti razobličio, drži Lošo.
Član pokreta Hrast Miroslav Tuđman kazao je kako su posljedice toga da Hrvati imaju pravo na "Oluju", ali bez nacionalnog ponosa, pravo na državu, ali ne i na nacionalnu politiku, te pravo na osobno sjećanje, ali ne i na kolektivno pamćenje.
Član nekadašnje vlade demokratskog jedinstva Zdravko Tomac ustvrdio je da haaška presuda hrvatskim generalima diskreditira sve što je postignuto za vrijeme prvog hrvatskog predsjednika dr. Tuđmana, no da će on ostati upamćen kao najveća povijesna ličnost hrvatskog naroda. Hrvatski narod treba prestati šutjeti i trpiti, već pokazati da ne prihvaća monstruozne haaške optužnice i svi mi koji se borimo za istinu trebamo stati u obranu predsjednika Tuđmana, poručio je Tomac.
Novinar Hine Mate Kovačević, govoreći o sustavnom nametanju kolektivne krivnje hrvatskom narodu, upozorio je na važnost ostvarenja hrvatskih nacionalnih interesa i opasnost pokušaja od nove ideje jugoslavenstva što bi dovelo do propasti hrvatske države koju nam budući naraštaji nikad ne bi oprostili.
Na skupu "Pamćenje i suverenost", održanom u Hrvatskom institutu za povijest, povodom obilježavanja 89. obljetnice Tuđmanova rođenja ugledni znanstvenici, javni i kulturni djelatnici govorili su o tome gdje je Hrvatska nakon haaških presuda. Održan je u organizaciji Udruge za hrvatski identitet i prosperitet (HIP), a o obljetnici Tuđmanove smrti, krajem godine, izlaganja će biti objavljena kao zbornik.