FIRENZA
Europski parlament podržava ulazak Hrvatske u Europsku uniju, a predsjednik parlamenta Jerzy Buzek kazao je kao vjeruje da Zagreb u lipnju može završiti pregovore s Bruxellesom, rekao je u ponedjeljak u Firenzi nakon razgovora s Buzekom hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Josipović u Firenzi sudjeluje na konferenciji o "Stanju Unije", a navečer će primiti prestižnu nagradu Galileo 2000 za mir. "Zajedno smo izrazili optimizam da je moguće završiti pregovore u lipnju i ponovljeno je kako imamo podršku Europskog parlamenta. Naravno to ovisi o kriterijima a ja sam uvjeren da će ti kriteriji u cijelosti biti ispunjeni", rekao je Josipović, dodajući da se radi o vrlo konkretnoj podršci Europskog parlamenta. "Ne može biti konkretnije osim jasne političke volje da Hrvatsku žele u Europskoj uniji i da će objektivno procjenjivati naše rezultate. Još jednom ističem da mislim da smo vrlo blizu ispunjenju svih zahtjeva koji se postavljaju pred Hrvatsku", kazao je hrvatski predsjednik.
SARAJEVO
Stanje u Bosni i Hercegovini iznimno je zabrinjavajuće, no ohrabrujuće je to što je međunarodna zajednica pripravna odgovoriti na takvu situaciju, izjavio je visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko uoči podnošenja redovitog izvješća o stanju u BiH pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda. U intervjuu kojega je u ponedjeljak objavilo sarajevsko "Oslobođenje" Inzko je ocijenio kako se BiH suočava s vjerojatno najtežom političkom krizom od završetka rata 1995. godine. "Ovo je vrhunac negativnog trenda koji je započeo 2006. godine", kazao je austrijski diplomat objašnjavajući kako je Daytonski sporazum, koji je zemlji donio mir i napredak, sada "pod napadom vlasti Republike Srpske". Upozorio je kao dužnosnici RS otvoreno govore o raspadu BiH kao i na činjenicu da država ni sedam mjeseci nakon izbora nije dobila novu vladu. "Sve to jasno ukazuje na potrebu da međunarodna zajednica ostane odlučno angažirana u zemlji kako bi se spriječilo produbljavanje krize koja bi mogla destabilizirati cijelu regiju", izjavio je Inzko dodajući kako je potrebno da u BiH s postojećim mandatima nastave djelovati i njegov ured (OHR), kao i vojne snage Europske unije (EUFOR).
BEOGRAD
Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je kako neće odustati od najavljenog referenduma o sudu i državnom odvjetništvu BiH što ga namjeravaju provesti vlasti RS, ali da bi bila moguća njegova odgoda, prenijeli su u ponedjeljak mediji u Beogradu. Dodik je, gostujući na srbijanskoj televiziji B92, izjavio kako bi do odgode održavanja referenduma za 90 dana, odnosno da bi on mogao biti održan na jesen ukoliko bi u Bosni bili otvoreni novi sudski postupci za ratne zločine počinjene nad Srbima. Govoreći o mogućnosti da visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko ukine odluku referendumu, Dodik je naveo kako ta odluku onda ne bi bila objavljena u službenom glasniku RS te bi tako bila nevažeća. Dodao je kako bi se o tome također razgovaralo u parlamentu RS te da ondje postoji većina koja bi odbila zahtjev za ukidanjem referenduma.
MOSKVA
Rusija je u ponedjeljak na vojnoj paradi u Moskvi, u povodu proslave 66. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu, prikazala svoju vojnu moć. Najveće rakete i najnapredniji tenkovi paradirali su ulicama grada, dok je 20 tisuća pripadnika marširalo Crvenim trgom pozdravljajući predsjednika Dmitrija Medvedeva i premijera Vladimira Putina. Velike vojne parade tradicionalni su način ispoljavanje sovjetskog i ruskog ponosa od 1945. a pružale su priliku ruskim vođama da na krilima patriotizma u drugi plan privremeno bace probleme koji muče rusku vojsku. Parada u Moskvi i druge širom Rusije od zapadnog Sibira do Dalekog istoka koštat će, prema procjenama, oko 43 milijuna dolara. Analitičari kažu da većinu ruskog naoružanja čini oružje proizvedeno prije 20 godina, a naknadno poboljšano. Iako je drugi najveći izvoznik oružja na svijetu, Rusiji manjka investicija i političke volje da vlastite redove opremi najmodernijim oružjem.
BERLIN
Njemačka je u ponedjeljak počela prvo popisivanje stanovništva od ujedinjenja 1990. godine, a prikupljeni podaci mogli bi, predviđaju stručnjaci, pokazati da je pad broja stanovnika veći nego što se ranije procjenjivalo. Europska unija pozvala je zemlje članice da ove godine popišu stanovništvo radi izrade usklađenih europskih statističkih podataka. Zadnje popisivanje stanovništva tadašnja SR Njemačka provela je 1987., a DDR 1981. godine. Od 2003. broj stanovnika je u padu u Njemačkoj zbog niskog nataliteta. Prema službenim podacima s početka godine broj Nijemaca pao je s 82 milijuna na 81,7 milijuna. No moguće je i da je ta brojka od 81,7 precijenjena, drže stručnjaci.
ISTANBUL
Čelnici 48 najmanje razvijenih zemalja svijeta, zemlje donatori i razne institucije okupili su se u ponedjeljak na višednevnom skupu u Istanbulu pod predsjedanjem glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona kako bi razmotrili novi desetogodišnji akcijski plan pomoći najsiromašnijim zemljama na planetu. Toj četvrtoj po redu konferenciji UN-a će se u utorak pridružiti i hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković. U svom uvodnom govoru, Ban Ki-moom je kazao da "ulaganje u najmanje razvijene zemlje svijeta može biti poticaj koji će pomoći gospodarskoj obnovi i doprinijeti globalnoj stabilnosti". "Ne radi se o dobrotvornoj akciji, radi se o mudrom ulaganju", poručio je glavni tajnik UN-a nazočnima, među kojima su i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i turski predsjednik Abdulah Gul. U najsiromašnije zemlje svijeta spadaju 33 afričke zemlje, 14 azijskih zemalja i Haiti.
TOKIO
Japan je u ponedjeljak objavio da je iz nuklearke na zapadnoj obali zabilježeno minimalno "istjecanje" radioaktivnosti, a istodobno bi druga kompanija mogla zatvoriti svoju nuklearku u središnjem Japanu zbog pojačane zabrinutosti za sigurnost nakon nedavnog razornog potresa i tsunamija. Kompanija Japan Atomic Power objavila je da je zaustavila "istjecanje" nakon što su minimalne količine zračenja otkrivene u plinu koji je iscurio iz nuklearke Tsuruga u nedjelju. Kompanija tvrdi da nije bilo utjecaja na okoliš. Japan Atomic Power objavio je da istražuje taj slučaj koji bi mogao povećati zabrinutost javnosti oko problema s japanskim nuklearkama nakon razornog potesa i tsunamija koji je pogodio nuklearku Fukushimu u ožujku ove godine. Japanski mediji izvještavaju da bi treći po snazi japanski proizvođač energije Chubu Electric Power Co tijekom dana mogao donijeti odluku da privremeno zatvori jednu od svojih nuklearki na obali 200 kilometrara jugozapadno od Tokija dok ne izgradi zid kao zaštitu od mogućih tsunamija i poduzme druge mjere za poboljšanje sigurnosti. Taj bi posao trajao oko dvije godine što bi moglo dovesti do nestašice energije nakon potresa i tsunamija koji su pogodili zemlju 11. ožujka.