FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Obilježena 66. godišnjica oslobođenja logora Mauthausena

MAUTHAUSEN , 8. svibnja 2011. (Hina) - Odavanjem počasti i polaganjem vijenaca na glavni spomenik i spomen-ploče žrtvama nacionalsocijalizma, uz glavne poruke "Nikad zaboraviti" i "Nikad više", u nedjelju je obilježena 66. godišnjica oslobođenja nacističkog koncentracijskog logora u Mauthausenu u Gornjoj Austriji.

Na središnjoj manifestaciji u Mauthausenu, među sedam tisuća okupljenih bili su i bivši logoraši te izaslanstava iz četrdesetak država.

U hrvatskom izaslanstvu, koje je predvodio predstojnik Ureda predsjednika Hrvatskoga sabora i posebni izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Mišo Munivrana, bili su predstavnici Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, Zajednice udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a, Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH, Zajednice udruga dragovoljaca hrvatskih obrambenih snaga, Udruge hrvatskih veterana Domovinskog rata, HVIDR-e te veleposlanik RH u Austriji Gordan Bakota sa suradnicima.

Hrvatsko poklonilo se žrtvama pred spomen-pločom koju je RH postavila 2001. godine na tzv. Zidu plača i glavnim spomenikom te je sudjelovalo na središnjoj manifestaciji.

Mišo Munivrana naglasio je pred spomen-pločom Republike Hrvatske kako je ovo prigoda za prisjećanje na žrtve Mauthausena među kojima je bilo i Hrvata. "Hrvati su bili žrtve na mnogim stratištima u Europi i svijetu, pa tako i ovdje. Ponosni smo što smo bili dio savezničke koalicije protiv nacizma i fašizma i doprinjeli rušenju zločinačkog poretka", rekao je Munivrana, dodajući kako "trebamo sve učiniti da se strahote rata više nikad ne ponove".

Među preživjelim logorašima danas je u Mauthausenu bio i 86-godišnji Dalibor Vlastelica iz Splita koji je u tom logoru proveo dvije godine.

Logor Mauthausen osnovan je 1938. a u sedam godina postojanja u njemu je bilo zatočeno oko 200 tisuća zatvorenika, od kojih je polovica u logoru izgubila život. Među logorašima bilo je 200 Hrvata, od kojih su četvorica, kako je rečeno danas, pogubljena pred samo oslobođenje. Logoraši su radili u kamenolomu i industriji oružja a zadnja likvidacije izvršene su neposredno prije oslobođenja 5. svibnja 1945. kada su u logor ušle američke snage.

Danas je Mauthausen javni spomenik i muzej a financiraju ga austrijska vlada i udruge bivših logoraša.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙