Euro je prema dolaru oslabio 0,1 posto, na 1,4518 dolara, nakon što na nakratko kliznuo i na 1,4455 dolara.
Američka novčanica najviše je ojačala prema jenu, 0,7 posto, te se njome trgovalo po 80,73 jena.
Tržišta su nestrpljivo očekivala podatak o zapošljavanju u SAD-u u travnju kako bi procijenila tempo gospodarskog oporavka. Podaci su pokazali da su američki poslodavci u prošlom mjesecu otvorili više radnih mjesta no što se očekivalo, njih 244 tisuće. Analitičari su očekivali da će ih otvoriti oko 196 tisuća.
"Američko tržište rada bilježi kontinuirani postupni oporavak. Nije to ništa posebno, ali barem ne pokazuje nikakve znakove usporavanja. Takvo je okruženje prilično povoljno za rast i robne valute", ocjenjuje Paresh Upadhyaya iz Bank of America Corp-a u New Yorku.
Euro je u četvrtak oslabio prema dolaru gotovo dva posto nakon što je predsjednik Europske središnje banke nakon objave odluke o zadržavanju kamatnjaka u eurozoni na razini od 1,25 posto signalizirao da ne treba očekivati njihovo podizanje u lipnju. Američku novčanicu dodatno je podupro nagli pad cijena sirovina na međuharodnim tržištima, uključujući naftu koja je pojeftinila čak 10 posto.
Trgovci ipak očekuju da će euro u srednjoročnoj perspektivi jačati prema dolaru budući da će ECB po njihovim očekivanjima brže podizati kamatnjake nego američka središnja banka.
U petak se među ostalim valutama isticao australski dolar koji je ojačao prema američkom imenjaku 1,7 posto, na 1,0757 dolara, crpeći potporu iz upozorenja australske središnje banke da će možda biti prisiljena ponovno podići kamatnjake.