Kako je priopćio HNS, predsjedništvo je utvrdilo strukturu i djelokrug rada glavnog vijeća. Iako to nije navedeno u priopćenju, prema medijskim navodima glavno vijeće će imati desetak odjela i tajništvo koji bi se trebali baviti koordiniranjem hrvatske politike u BiH, što uključuje ustavne promjene, gospodarstvo, međunarodno lobiranje, obrazovanje, medije, kulturu i druga područja življenja.
Predsjednik glavnog vijeća Božo Ljubić predstavio je dokument o budućoj strukturi glavnog vijeća što su članovi predsjedništva HNS-a prihvatili.
Ovo je tijelo na prvoj sjednici nakon zasjedanja HNS-a sredinom prošlog mjeseca ocijenilo stanje u BiH "najdubljom političkom i institucionalnom krizom od rata".
"Iako je politička kriza permanentno stanje, sada imamo i institucionalnu krizu koja je prouzrokovana djelovanjem grupe stranaka koje su suprotno zakonu i ustavu prišle „uspostavi vlasti“ u Federaciji BiH a što je već onemogućilo i uspostavu vlasti na razini BiH do današnjeg dana", priopćeno je iz HNS-a.
Pozvali su na uspostavu zakonodavne i izvršne vlasti na razini BiH te usporedno s tim "vraćanje u zakonske i ustavne okvire vlasti u Federaciji BiH, sastavljene od političkih subjekata koji predstavljaju većinski izborni legitimitet svakog naroda u Federaciji BiH".
"Zadržavanje postojećeg stanja udaljava nas sve više od dobrog rješenja. Predsjedništvo HNS BiH očekuje da međunarodna zajednica, konkretno OHR, da svoj konstruktivan doprinos, jer je to uvjet za uspješno rješavanje političke i institucionalne krize", navodi se u priopćenju.
Hrvatski narodni sabor (HNS) u BiH ponovno je uspostavljen sredinom prošloga mjeseca u Mostaru, na zasjedanju kojemu je nazočilo blizu 500 izabranih hrvatskih dužnosnika koji su zatražili izjednačavanje prava Hrvata s pravima druga dva naroda u BiH. Uz to su upozorili da je vlast u Federaciji BiH uspostavljena bez legitimnih hrvatskih političkih predstavnika.