Glasnogovornica Ureda visokog predstavnika (OHR) Ljiljana Radetić izjavila je medijima kako nema posebnih komentara o tijeku sastanka.
"Stav o referendumu u RS dobro je poznat. Visoki predstavnik i najveći dio međunarodne zajednice jasno su istaknuli da Daytonski sporazum mora biti poštovan. Niti jedan entitet nema mandat baviti se državnim institucijama uključujući Sud i Tužiteljstvo BiH", kazala je Radetić.
Mediji u BiH nagađaju kako je međunarodna zajednica zapravo odlučila dati vlastima RS dodatnih tjedan dana za očekivano povlačenje odluke o referendumu kojim su kanili dovesti u pitanje legalitet državnog suda i tužiteljstva.
O referendumu su, uoči zasjedanja Upravnog odbora PIC-a, u srijedu u Banjoj Luci s predsjednikom RS Miloradom Dodikom odvojeno razgovarali visoki predstavnik Valentin Inzko i američki veleposlanik u BiH Patrick Moon kako bi ga uvjerili da odustane od te nakane, no nisu ga uspjeli nagovoriti da promijeni mišljenje.
Očekuje se kako će odluku parlamenta RS o raspisivanju referenduma na kraju ipak morati poništiti Inzko, no za sada nema naznaka da bi uz to mogle slijediti i sankcije za političare iz RS odgovorne za pripremanje referenduma. Mediji su ovih dana nagađali da bi u slučaju poništenja referenduma mogle slijediti i sankcije.
Europska je unija ranije postigla suglasnost da se političari iz BiH koji ometaju provedbu Daytonskog sporazuma mogu kazniti zabranom putovanja u EU te blokiranjem imovine i bankovnih računa.