Predsjednik Uprave Ine Zoltan Aldott istaknuo je kako je Ina preživjela krizu zahvaljujući partnerstvu glavnih dioničara.
Dobit Ine u prvom ovogodišnjem tromjesečju bila je nešto veća od milijardu kuna, podsjetio je Aldott te naglasio kako Ina i dalje planira intenzivne investicije u istraživanje i proizvodnju nafte i plina, modernizaciju rafinerija, te u modernizaciju maloprodajne mreže čime će ove godine biti obuhvaćeno 40 benzinskih postaja.
Direktor Plinacroa Jerko Jelić - Balta ističe kako će uskoro najveći dio Hrvatske biti pokriven visokotlačnim plinskim transportnim sustavom, što je preduvjet i za bolje povezivanje s međunarodnim transportnim sustavima.
Igor Dekanić s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu procijenio je da će cijene plina, kao i do sada, slijediti cijene nafte te da se može očekivati umjereni porast cijena nafte i plina na međunarodnim tržištima, odnosno u skladu s globalnim oporavkom svjetskog gospodarstva, ako ne bude novih geopolitičkih poremećaja.
Ako bi došlo do neke destabilizacije moglo bi, kaže, doći i do većih skokova cijena.
Na upit novinara o cijenama plina u Hrvatskoj, Dekanić je odgovorio kako je to, s obzirom da smo u izbornoj godini, teško procjenjivati.
O razlozima zašto je cijena plina u Hrvatskoj za industrijske kupce na gornjoj granici cijena EU, a cijene plina za kućanstva među najnižima u EU, govorio je Srećko Ezgeta iz Elektrometala distribucije plina iz Bjelovara.
Cijena plina u veleprodaji za industrijske potrošače formirana je isključivo prema formuli vezanoj na cijenu nafte koja je karakteristična za dugoročne ugovore, dok je u EU sadržana i komponenta SPOT cijene koja je u zadnje dvije godine bila znatno niža zbog velikih tržišnih viškova plina u Uniji uzrokovanih recesijom.
Cijena plina u dobavi tj. veleprodajna cijena za kućanstva, sukladno odlukama vlade, nije slijedila određivanje cijene plina za kućanstva prema formuli isključivo vezanoj za cijenu nafta.
Marža u opskrbnoj cijeni plina za kućanstva ne pokriva trškove opskrbe te kategorije kupaca, što rezultira sve većim gubicima opskrbljivača te vodi prebacivanju troškova opskrbe na povlaštene kupce, kazao je Ezgeta.
Smatra da treba definirati socijalno ugroženu kategoriju potrošača i utvrditi realne cijene plina za kućanstva te donijeti tarife za određivanje djelatnosti kako bi se u konačnici smanjile cijene plina za gospodarstvo i industriju.
U cijenu plina treba biti uključen i ekološki i ekonomski element, a država bi trebala razmotriti smanjivanje ili ukidanje PDV-a na plin, predlaže primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.
Ističe i kako veliki industrijski potrošači u toj županiji trebaju prijeći na plin, a kako to još nije učinjeno Rijeka je nedavno imala 'žuti uskrs' kada su zabilježene povišene vrijednosti nekih štetnih elemenata u zraku na riječkom području.
(Hina) xhsup ybn