Riječ je o priručniku prevedenom i tiskanom na hrvatski jezik u sklopu rada Unit of UNESCO Chair in bioethic na Pravnome fakultetu i izvođenja nastave iz predmeta medicine i prava u akademskoj godini 2010./2011.
Autori priručnika su Bernard M. Dickens, Rebecca J. Cook i Eszter Kismodi, a urednici hrvatskog izdanja Ksenija Turković, Sunčana Roksandić-Vidlička i Aleksandar Maršavelski.
Publikacija ne pokušava nametnuti određene zaključke, nego čitatelju pomoći u prepoznavanju ključnih etičkih razmatranja koja se moraju uzeti u obzir u rješavanju sukobljenih vrijednosti i u pružanju odgovarajuće skrbi o reproduktivnom zdravlju. Tako su među slučajevima i oni koji se odnose na umjetnu oplodnju, HIV, odabir djetetova spola, pobačaj, silovanje i dr.
Za medicinu vrijedi da je stvarnost čudnija od fikcije, rekla je doc. Ana Borovečki s Medicinskog fakulteta, koja drži da izneseni slučajevi daju sliku odnosa liječnika i pacijenta u različitim kulturama.
Izneseni slučajevi ne nude gotova rješenja, što zapravo potiče studente da sami steknu uvid i mišljenje te kreiraju stajališta po vlastitim pravilima igre, rekla je Borovečki, dodajući kako priručnik daje i prilog sa zakonskim rješenjima. Po njezinim riječima, priručnik će biti važan za komunikacijski dio, koji je dosad bio zanemaren, ali će se po novom planu uvesti u nastavu.
Darko Polšek s Filozofskog fakulteta drži da autori daju pregled socijalne tematike i socijalne odgovore na probleme. Autori respektiraju kompleksnost slučajeva i kompleksnost odgovora, rekao je Polšek i istaknuo da će to biti izvrsno štivo za medicinare, sociologe i pravnike.