Od terorističkih napada na New York 11. rujna 2001. godine, Al-Kaida je decentralizirana u mrežu autonomnih terorističkih skupina, a njezin utemljitelj Bin Laden, koji se krio u uporištima na granici Pakistana i Afganistana, svima je služio kao nadahnuće, ideal i uzor.
Tako fragmentiranoj mreži, koja se neprestance mijenja, danas se teže suprostaviti nego dok je djelovala kao centralizirana teroristička organizacija. Al-Kaida je i dalje prijetnja, iako je njezina jezgra i njezino vodstvo oslabljeno američkim napadima bespilotnim letjelicama na Pakistan, kazali su analitičari za Reuters.
"Operativno Al-Kaidino zapovjedništvo desetkovano je, njezini najviše pozicionirani lideri ubijeni su ili uhićeni", napominje Favaz Gerges, stručnjak za Al-Kaidu u Londonskoj školi ekonomije i podsjeća da na Zapadu organizacija nije izvela uspješan napad od bombaških napada na London 2005. godine, kada je ubijeno 52 ljudi.
Međutim, ideološki udarac Al-Kaidi zadale su arapske pobune koje se šire Bliskim istokom, smatraju analitičari. "Nedavni događaji u Egiptu i Tunisu promijenili su sposobnosti zavođenja muslimanskih masa globalnom neodžihadističkom terorističkom ideologijom", kaže američki psihijatar Marc Sageman za agenciju AFP.
Sageman, bivši agent CIA-e i autor djela "Leaderless Jihad", (Džihad bez vođa), ističe da je "sekularna, mirna, prodemokratska moblilizacija uspjela srušiti dva tvrda režima (Tunis, Egipat) na Bliskom istoku u mjesec dana, što svjetskom džihadizmu nije uspjelo u 23 zadnje godine", unatoč svim pozivima da se pristupi svetom ratu.
Bin Ladenova smrt "važna" je pobjeda za SAD, no "više je simbolička nego konkretna", kaže Favaz Gerges te ističe: "Ono što je važnije jest da je Al-Kaida izgubila bitku za srca i mozgove u arapskom svijetu i drugdje i teško privlači sljedbenike i uvježbane novake za napade".
Zanimljivo je da je Al-Kaida novake indoktrinirala putem interentskih sranica i foruma, a upravo je internet bio presudan u mobilizaciji arapskih prodemokratskih pokreta.
Snimke Waela Gonima, mladog egipatskog šefa marketinkga Googlea za Bliski istok u kairskom zatvoru pogledali su milijuni mladih na Bliskome istoku.
"Modeli identifikacije igraju veliku ulogu u procesu novačenja Al-Kaide", no "mladi egipatski revolucionar s kairskog trga Tahrira mogao bi biti ozbiljna konkurencija" bradatim ratnicima iz pakistanskih gudura, objašnjava Petter Nesser, koji proučava islamističku radikalizaciju u Norveškom obrambenom centru.
Na forumima džihadista Bin Laden će i dalje biti uzor, "simbol, izvor ideologije i nastavit će igrati te uloge mrtav, kao i živ", napominje Paul Pillar, dužnosnik američke obavještajne službe.
No dugoročno, bin Ladenova smrt pridonijet će slabljenju mreže, jer "Bin laden je bio simbol Al-Kaidine dugovječnosti i prkosa prema Zapadu, a sada je taj simbol nestao", predviđa Thomas Hegghammer, stručnjak Norveškog istraživačkog obrambenog centra.
Da bi se ideološki i operativno oporavila od Bin Ladenove smrti, Al-Kaidi je potrebno "čudo", zaključuje Gerges.