FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Wall Street potonuo nakon sniženja prognoze kreditnog rejtinga SAD-a

WASHINGTON/ZAGREB, 18. travnja 2011. (Hina) - Dionice na Wall Streetu u ponedjeljak su potonule nakon što je bonitetska agencija Standard & Poor's snizila prognozu za rejting SAD-a iz stabilne u "negativnu", zbog "vrlo velikog proračunskog deficita i rastuće zaduženosti vlade", a padu na burzi pridonijele su i nove loše vijesti o europskoj dužničkoj krizi.

Agencija Standard & Poor's potvrdila je kreditni rejting SAD-a na AAA, ali je u izvješću istakla kako "vjeruje da postoji materijalni rizik da kreatori američke politike neće postići sporazum o tome kako rješavati srednjoročne i dugoročne proračunske izazove do 2013. godine".

"Ako sporazum ne bude postignut i provedbe ne počne do tada, to bi po našem gledištu fiskalni profil SAD-a učinilo bitno slabijim od onoga drugih zemalja s AAA rejtingom", istakla je agencija. Sniženje prognoze na "negativnu" znači kako postoji 33 posto izgleda da će agencija S&P u iduće dvije godine sniziti i sam kreditni rejting SAD-a.

U jutarnjem trgovanju na newyorškoj burzi NYSE indeks Dow Jones izgubio je više od 200 bodova ili oko 1,65 posto, a širi indeks S&P pao je za 1,6 posto.

Cijene obveznica pale su nakon upozorenja S&P-a, ali su se ubrzo stabilizirale. Prinos na 10-godišnjoj obveznici, koji raste kada cijena obveznica pada, skočio je na 3.47 posto nakon objave S&P-a, a prethodno je u trgovanju iznosio 3.38 posto.

Vrijednost dolara pala je za 0.7 posto na 82.58 japanskih jena, dok je američka valuta izgubila dobitak koji je ranije ostvarila prema euru.

Cijene osiguranja protiv neplaćanja dugova (CDF) vlade ili američkih banaka skočile su nakon snižavanja prognoze kreditnog rejtinga SAD-a. Osiguranje za američke državne obveznice povećano je za 7 bodova na 48.5 bazičnih bodova, prema podacima tvrtke CMA. To znači da godina zaštite protiv neplaćanja za 10 milijuna eura duga, iznosi 48.500 eura.

Pomoćnica američkog ministra financija Mary Miller izjavila je kako S&P-ova prognoza podcjenjuje američke čelnike.

"Mi vjerujemo kako negativna prognoza S&P-a podcjenjuje sposobnost američkih čelnika da se zajednički obrate teškim fiskalnim izazovima s kojima je zemlja suočena", kazala je Miller u priopćenju.

Miller je istakla da je suparnička bonitetska kuća Moody's u ponedjeljak objavila kako je pozornost koju su političari u Washingtonu nedavno posvetili fiskalnom stanju zemlje "pozitivna za dugoročnu fiskalnu poziciju savezne vlade SAD-a".

Američki proračunski deficit u ovoj bi godini trebao iznositi oko 1500 milijardi dolara ili 9.8 posto BDP-a, a ministarstvo finacija predviđa da bi ukupni državni dug već sredinom svibnja trebao prijeći gornju granicu od 14300 milijardi dolara, pa Kongres mora podići tu zakonsku granicu jer se može dogoditi da SAD od srpnja neće moći servisirati inozemne obveze. Prema prijedlogu proračuna predsjednika Baracka Obame za fiskalnu godinu 2012., objavljenom u veljači, gornja granica ukupnog državnog duga bila bi 20800 milijardi dolara u 2016. godini.

Europska dužnička kriza u ponedjeljak je nastavljena s odlukom Moody'sa da smanji rejting nekoliko irskih banaka, a ponovo je u središtu bio dug Grčke, prema čijoj solventnosti tržišta ostaju skeptična, što prema ocjeni Deutsche Bank povećava pritisak na EU i MMF da povećaju kreditiranje Grčke u 2012. ili restrukturiraju njezin dug.

Aukcija španjolskih trezorskih zapisa u ponedjeljak je učinila malo da ublaži strahove. Količina prodanih zapisa je blizu 4.5 milijardi eura, dok je cilj bio 5.5 milijuna eura. Potražnja je bila slabija nego obično, a Španjolska je zabilježila oštro povećanje cijene svog financiranja, objavila je banka UniCredit.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙