Ističući kako je navedeno peto mjesto dobro za Hrvatsku i njene kampove, posebno u očekivanju prvog većeg vala turista u sklopu uskrsnih blagdana, iz KUH-a dodaju da u Hrvatskoj ove godine turiste spremno dočekuje 217 srednje velikih kampova te 302 mala (u domaćinstvima, i kampirališta), ukupnog kapaciteta za nešto više od 232 tisuće kampista.
Ti kapaciteti predstavljaju 22,5 posto od ukupnih smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj, a prošle je godine u kampovima ostvareno 24,5 posto ukupnih noćenja ili nešto više od 14,1 milijuna.
S tim brojem noćenja hrvatski su kampovi na osmom mjestu među europskim zemljama, iako su po kapacitetima u kampovima na nižoj poziciji, na 10. mjestu.
Više od 30 posto noćenja u hrvatskim kampovima ostvaruju turisti iz Njemačke, te je stoga, napominju iz KUH-a, ADAC-ova analiza te svrstavanje hrvatskih kampova na peto mjesto po cijenama još važnija za hrvatski kamping.
Ta ADAC-ova analiza ističe i da će noćenja u europskim kampovima u ovoj godini u prosjeku poskupjeti za 2,5 posto u odnosu na prošlu godinu, što je, dodaju iz KUH-a, manji porast nego je bio lani u odnosu na 2009.
Italija pritom i dalje ostaje 'predvodnik' s prosječnom cijenom od 44,61 eura i uz porast cijena od 8 posto prema prošloj godini.
Slijedi Španjolska u kojoj kampiranje košta prosječno 38,11 eura ili 2,4 posto više nego lani.
Treća je Danska sa 36,49 eura ili 4,2 posto više, a četvrta Švicarska s cijenom kampiranja od 36,39 eura ili čak 13 posto više nego lani.
Peta je Hrvatska s prosječnom cijenom od 34,68 eura ili 3,4 posto većom nego lani.
Pritom iz KUH-a objašnjavaju da se cijene za sve zemlje, po analizi ADAC-a odnose na jedno noćenje u kampu srednje kategorije i to za dvije odrasle osobe i jedno 10-godišnje dijete s uključenim kamp i mjestom za auto, strujom, tuširanjem toplom vodom, dodatnim troškovima i boravišnom pristojbom.