Bouteflika, koji nije govorio u javnosti u posljednja tri mjeseca, rekao je da je odlučio donijeti ustavne amandmane kako bi "ojačao predstavničku demokraciju" u Alžiru. U 30-minutnom govoru koji je prenijela državna televizija, Bouteflika je isto tako najavio da će promijeniti izborni zakon.
"Bit će poduzete sve mjere da se osiguraju slobodni i pošteni izbori, uključujući i prisustvo međunarodnih promatrača", rekao je Bouteflika. On je također najavio da će donijeti novi zakon o informiranju koji će zamijeniti sadašnji zakon, prema kojemu su za novinare predviđene zatvorske kazne u trajanju od dva do 12 mjeseci, te velike novčane kazne. Tim se zakonom alžirska vlada služila kako bi utišala Bouteflikine kritičare.
Za razliku od narodnih pobuna u Tunisu i Egiptu, u kojima su svrgnuti čelnici tih zemalja, prosvjedi u Alžiru dosad su bili lokalnog karaktera i nisu prerasli u nacionalni pokret. Ipak, prosvjedna okupljanja postala su gotovo svakodnevna u glavnom gradu Alžiru i prijete stabilnosti te sjevernoafričke zemlje članice OPEC-a.