FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vekarić o postupku protiv optuženih za Stajićevo i Begejce

BEOGRAD, 14. travnja 2011. (Hina) - Zamjenik srbijanskog državnog odvjetnika za ratne zločine i glasnogovornik odvjetništva Bruno Vekarić izjavio je za beogradski dnevnik "Danas" od četvrtka kako general Aleksandar Vasiljević i potpukovnik Miroslav Živanović, optuženi u Hrvatskoj, ne mogu biti izručeni jer srbijansko-hrvatski ugovor o tome ne obuhvaća kaznena djela ratnih zločina, već samo predmete koji se odnose na organizirani kriminal.

"Hrvatski državni odvjetnik je najavio mogućnost da će nam ustupiti predmet, a hoćemo li ga prihvatiti ili ne odlučit ćemo s obzirom na stanje dokaza u njemu", kazao je Vekarić.

Dodao je kako su u Tužiteljstvu za ratne zločine predmeti Stajićevo i Begejci u pretkaznenom postupku, na osnovi kaznene prijave koju je 2008. podnijela Udruga "Vukovar 1991.".

Po prvotnim informacijama, srbijansko odvjetništvo čeka da policija obavi svoj dio posla te će pokrenuti istragu kad bude imalo potencijalno osumnjičene za neko od kaznenih djela ratnih zločina. Do sada je poznato da postoje neke nove spoznaje koje se uglavnom odnose na prikrivanje tog zločina te da je za sada najviše podataka prikupljeno za centre Stajićevo i Begejce.

Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku u utorak je objavilo da je nakon opsežne istrage podignulo optužnicu pred Županijskim sudom u Osijeku protiv dvojice srbijanskih državljana, Aleksandra Vasiljevića (1938.) i Miroslava Živanovića (1949.), zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika u logorima Begejcima, Stajićevu, Sremskoj Mitrovici, Nišu i Staroj Gradiški.

U priopćenju objavljenu na internetskim stranicama hrvatskoga državnog odvjetništva (DORH) navode se samo inicijali dvojice srbijanskih državljana, okrivljenih za kaznena djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika u logorima.

"Danas", ne navevši izvor, doznaje da Hrvatska neće tražiti izručenje Vasiljevića i Živanovića. List podsjeća da im se, s obzirom na to da su srbijanski državljani, po domaćem zakonodavstvu za navedene zločine može suditi samo pred domaćim sudom.

Zamjenik županijskoga državnog odvjetnika u Osijeku Zvonko Kuharić za "Danas" je kazao da je optužnica podignuta u trenutku kad je istraga završila, odnosno kad je osječko odvjetništvo prikupilo dovoljno dokaza. Upitan je li neke od dokaza dostavila Srbija, Kuharić, navodi se, nije dao precizan odgovor, ali je pohvalio suradnju s mjerodavnima u Srbiji. "Poznato je da Tužiteljstvo za ratne zločine Srbije i DORH korektno surađuju. Tako je bilo i u ovom slučaju. Vasiljević je bio ispitan u Srbiji pred srbijanskim pravosudnim tijelima u nazočnosti predstavnika hrvatskog odvjetništva", naveo je Kuharić.

Objasnio je kako Srbija zasad nije tražila ustupanje predmeta, ali da na to "ima pravo, jer je riječ o srbijanskim državljanima", no, kako navodi list, nije mogao odgovoriti hoće li Hrvatska ustupiti predmet ako Srbija to zatraži.

Postojanjem logora u Srbiji u četvrtak se bavi i beogradski tjednik "Nin" u tekstu koji će se, kako je najavljeno, objavljivati u više nastavaka. U njemu se među izvorima najavljuje i Lakić Đorović, kako se ističe, negdašnji, po službenoj dužnosti, vojni branitelj više zatočenika u logoru u Sremskoj Mitrovici. Đorović je, dodaje se, tijekom svojih posjeta logoru bio svjedok torture nad zatvorenicima, kao i svjedok upravljanja sustavom logora.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙