FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zastupnici se zanimaju za stanje u "Večernjem listu"

ZAGREB, 13. travnja 2011.(Hina) - Zastupnik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar danas se na početku zasjedanja Hrvatskog sabora zanimao što je sa prošlotjednim zahtjevom klubova zastupnika, upućenom iz Sabora prema Vladi, da ih u vezi sa situacijom i zapletom u "Večernjem listu" izvijesti ministar gospodarstva Đuro Popijač i glavni državni inspektor.

Potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks je izvijestio kako je glavni državni inspektor obavio nadzor u "Večernjem listu" pa će i njemu i ministru gospodarstva ponovno uputiti poziv da dođu pred zastupnike.

Silvano Hrelja (HNS) je predložio da o stanju u "Večernjaku" raspravlja i saborski Odbor za rad i socijalno partnerstvo jer "Sabor ne smije nešto znati, a ne činiti ništa", a potom su zastupnici nastavili rad prema dnevnom redu.

Uoči sjednice, "Večernjakovci u štrajku" su dijelili zastupnicima letke na kojem opetovano upozoravaju da se u hrvatskim medijima ne primjenjuje Zakon o radu. Više od 50 ljudi priznalo je da svakodnevno u Večernjem listu radi s autorskim ugovorom mimo Zakona o radu, navode u letku i pitaju kako to da inspekciji rada tu nije ništa dvojbeno.

"Zašto strane tvrtke ne poštuju hrvatske zakone?", pitaju se "Večernjakovci u štrajku" i u letku navode kako je Styria Večernji list kupila za 26 milijuna DEM, a iz njega izvukla 830 milijuna kuna, što je otprilike deset puta više.

Navode i kako je za 10 godina pod Styrijom Večernji list pao s 250.000 na 70.000 prodanih primjeraka, sa 260 na 102 stalno zaposlena. Upozoravaju i na Styirijine dvostruke standarde u Austriji - gdje je prijatelj zaposlenika i u Hrvatskoj - gdje im je žestoki neprijatelj.

"Zašto vi i Vlada dopuštate da stranci omalovažavaju hrvatske radnike?", pitaju Večernjakovci u štrajku saborske zastupnike i pozivaju ih da sa saborske govornice progovore o problemima u Večernjaku i sruše blokadu medijskih tajkuna koji ne daju da se o tome govori i piše.

Povjerenik Večernjakove podružnice Sindikata novinara Anton Filić je u izjavi za novinare pred Saborom ustvrdio da pravih razgovora s poslodavcem nije niti bilo jer im je bio postavljen ultimatum da se prekine štrajk i tek onda krenu u razgovore. "Mi smo im ponudili kompromisni prijedlog - produljenu primjenu nekih pravila iz kolektivnog ugovora, no oni su i to odbili", kazao je.

"Očito je da se tu radi o 'dealu' između dijela vlasti i medijskih tajkuna, a na štetu novinara i medijskih sloboda u Hrvatskoj", ocijenio je Filić.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙