Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna ojačao mršavih 0,03 posto, na 12.379 bodova, dok je S&P 500 oslabio 0,3 posto, na 1.328 bodova, a za toliko je pao i Nasdaq indeks, skliznuvši na 2.780 bodova. To je prvi pad S&P 500 i Nasdaq indeksa nakon dva tjedna rasta.
Žestoke borbe u Libiji i dalje potiču rast cijena nafte jer se ulagači plaše poremećaja na tržištu.
Terminska cijena 'crnog zlata' na burzi u New Yorku skočila je u petak za 2,5 dolara, na 112,79 dolara po barelu, najvišu razinu od rujna 2008. godine. Na Londonskom se tržištu, pak, po prvi puta nakon 32 mjeseca, probila iznad 126 dolara.
To je potaknulo rast cijena dionica naftnih kompanija, no s druge strane, visoke cijene nafte izazvale su pad dionica zrakoplovnih i transportnih kompanija, čije poslovanje uvelike ovisi o cijenama goriva.
Oprez ulagača posljedica je i povećanja ključnih kamata u eurozoni s 1 na 1,25 posto. Taj potez Europske središnje banke bio je očekivan, pa nije izazvao pad cijena dionica, no ulagači su oprezni jer je očito da se vrijeme rekordno niskih kamata i povećane likvidnosti na financijskim tržištima primiče kraju.
Kada će američki Fed početi zaoštravati monetarnu politiku još nije jasno. Ni objava zapisnika s nedavne sjednice američke središnje banke nije ulagačima pružila odgovor na pitanje o daljnjoj monetarnoj politici. Pokazalo se da su čelnici Feda podijeljeni u mišljenju treba li u drugoj polovici godine povećati ključne kamate kako bi se spriječilo oživljavanje inflacije ili nastaviti s izuzetno popustljivom politikom.
Idućega ponedjeljka izvješćem najvećeg američkog proizvođača aluminija Alcoe neslužbeno počinje sezona objave poslovnih rezultata kompanija za prvo tromjesečje. Očekuju se dobri rezultati, a dio tih očekivanja već je ugrađen u cijene dionica, s obzirom da rastu još od listopada prošle godine.
S&P 500 indeks nije protekloga tjedna uspio dosegnuti značajnu tehničku razinu od 1.345 bodova, a neki analitičari vjeruju da bi dobri poslovni rezultati mogli potaknuti proboj indeksa iznad te razine.
„Ako će kvartalne zarade kompanija biti dovoljno snažne, S&P 500 mogao bi se probiti i iznad 1.350 bodova. No, lako bi moglo doći i do pada cijena dionica, ako procjene kompanija o daljnjem poslovanju budu negativne“, kaže James Meyer, direktor u tvrtki Tower Bridge Advisors.
Zbog toga su ulagači vrlo oprezni, što pokazuje i mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je dnevno mijenjalo manje od 7 milijardi dionica, znatno ispod lanjskog dnevnog prosjeka od 8,47 milijardi.
„Nizak obujam pokazuje da ulagači nisu uvjereni da trebaju prodavati. Oni koji bi htjeli veći obujam, trebali bi biti oprezniji, jer bi rast obujma mogao dovesti do veće nestabilnosti tržišta, a ne do stabilnog rasta cijena dionica koji traje od prošlog ljeta“, kaže Jeff Kleintop, strateg u tvrtki LPL Financial.
Na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,76 posto, na 6.055 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,52 posto, na 7.217 bodova, a pariški CAC 0,17 posto, na 4.061 bod.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna porastao 0,6 posto, na 9.768 bodova.