Skupina stručnjaka koju je vodila Madlen Schuetze s Njemačkog instituta za prehranu, proučila je rezultate istraživanja provedenog na 364.00 ispitanika u Francuskoj, Italiji, Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Nizozemskoj, Grčkoj, Njemačkoj i Danskoj. U Francuskoj i Nizozemskoj u istraživanju su sudjelovale samo žene.
Provedena studija pokazala je da je 2008. konzumiranje alkohola (aktivno ili u prošlosti) odgovorno za 44 posto slučajeva karcinoma gornjeg aerodigestivnog trakta (usne šupljine, ždrijela, jednjaka i sinusa) kod muškaraca i za 25 posto slučajeva karcinoma istoga trakta kod ženske populacije. Zbog zloporabe alkohola od karcinoma jetre oboljelo je 33 posto muškaraca i 18 posto žena, a od karcinoma debelog crijeva i rektuma 17 posto muškaraca i 4 posto žena. Znanstvenici su također ustanovili da se za pet posto slučajeva raka dojke odgovornim smatra pretjerana konzumacija alkohola.
"Mnogoborojni slučajevi karcinoma mogli bi se izbjeći jednostavnim ograničenjem konzumacije alkohola na razumnu količinu - do dvije čaše dnevno za muškarce i do jedne čaše dnevno za žene", rekla je Madlen Schuetze. Muškarci koji piju više od dvije čaše alkohola dnevno i žene koje konzumiraju više od čaše dnevno izloženiji su riziku od obolijevanja. Znanstvenici se slažu da alkohol stvara kemikaliju koja može oštetiti DNK, čime se povećava vjerojatnost od razvoja raka.