U pismu se upozorava da u Hrvatskoj novinarski štrajk gotovo i nije moguć jer poslodavac može izdavati novine koristeći se uslugama stotinjak honorarnih suradnika, tzv. RPO-ovaca.
Trebali bi to biti slobodni novinari kakvih ima i u ostalim europskim zemljama, no oni su sve samo ne slobodni. Poslodavac im može otkazati kad god to poželi, zbog čega oni rade i žive u velikom strahu, upozorava, među ostalim, u pismu predsjednik "Večernjakove" podružnice Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić.
"Jasno da se zapravo radi o nesamostalnom radu i da bi ti ljudi - da se poštuje Zakon o radu - morali imati ugovore o radu. Dakle, radi se o prikrivenom radnom odnosu, o radu na crno, koji nije dopušten ni u drugim djelatnostima, pa zašto bi u novinarstvu", zaključuje Filić.
Upozorava da je slično i u drugim medijskim kućama te da je siva ekonomija u novinarskoj branši dobila svojevrsni legitimitet jer je, kaže, politička elita godinama zatvarala oči pred izigravanjem zakona u nadi da će time kupiti ljepšu sliku o sebi.
"Medijski izdavači i dio politike već godinama trguju na račun novinara, a time i na račun interesa javnosti. Posljedica je svega toga sve manji broj zaposlenih novinara", stoji u pismu.
Filić upozorava i da vlasnik "Večernjaka" austrijska Styria primjenjuje, kako kaže, dvostruke standarde.
"Dok u austrijskim poduzećima njeguje socijalni dijalog i poštuje kolektivne ugovore, nama ga je jednostrano ukinula i nije ga željela produljiti iako smo ponudili niz ustupaka i kompromisa", kaže Filić. Dodaje da je sindikat nudio i nudi pregovore i dijalog, ali poslodavac je, kako kaže, "išao po sistemu uzmi ili ostavi" te je postavio ultimatum da se najprije prekine štrajk, a tek će se nakon toga moći pregovarati.
Filić ističe da je inspekcija rada došla u "Večernji list" tek 10. dana štrajka, ali ni nakon 17. dana štrajka sa štrajkašima uopće nije razgovarala.
"Da bismo vam još bolje objasnili situaciju u kojoj se nalazimo, pozivamo vas u goste, u našu štrajkašku sobu u Slavonskoj aveniji 4. Vama će valjda zaštitari koje je unajmio 'Večernji list' (za to ima novca) dopustiti prolaz", stoji na kraju otvorenog pisma "Večernjakovaca" u štrajku saborskim zastupnicima.