Takatoshi Kato, bivši zamjenik generalnog direktora MMF-a, također je rekao da je slabljenje jena u posljednje vrijeme nije nimalo neobično s obzirom na kontinuiranu vrlo blagu japansku monetarnu politiku, nasuprot prvim mjerama pooštravanja zajmoavnih aktivnosti u SAD-u i eurozoni.
Prošlomjesečna zajednička intervencija članica skupine G7 kako bi se zaustavilo naglo jačanje jena bila je potpuno primjerena u sklopu nastojanja da se suzbiju nagle oscilacije valutnih tečajeva, a ne mogu se isključiti ni novi slični potezi, ovisno o budućim kretanjima na tržištu, rekao je.
Kato ističe da članice skupine G20 žele od Japana čuti koliko dugo će trajati poremećaji u opskrbnom lancu, kolika će biti šteta za proizvodnju i što vlada u Tokiju planira napraviti kako bi svladala te izazove.
"To nije samo japanski problem, već utječe i na druge zemlje. Zemlje članice skupina G7 i G20 jako zanima kako Japan gleda na rizike koje sa sobom donosi proces obnove", rekao je Kato.
"Središnja japanska banka učinila je što je mogla i najavila daljnje akcije kada to bude potrebno. Članice G20 žele znati kakva će biti japanska fiskalna politika."
Japan se nalazi u najgoroj krizi od Drugog svjetskog rata nakon što su potres jačine 9,0 stupnjava i tsunami poharali sjeveroistočnu obalu te otočne zemlje. Vlada je objavila da bi materijalna šteta mogla dosegnuti 300 milijardi dolara, iako neki analitičari upozoravaju da će njihov ukupni iznos biti i puno veći.
Kato je rekao da će ukupna fiskalna izdvajanja za pomoć od nesreće i za obnovu daleko premašiti one nakon potresa u Kobeu 1995., te da je izdavanje novih državnih obveznica neizbježno.
Vlada bi ipak trebala izbjeći izdavanje obveznica već za financiranje prvog dodatnog proračuna i zadržati prodaje obveznica za financiranje dodatnih kriznih proračuna na razini koja neće prigušiti potražnju za sredstvima iz privatnog sektora, kazao je.