"Za novu konferenciju bio bi potreban dogovor triju konstitutivnih naroda. Nema nikakvih planova za organizaciju takve konferencije“, stoji u pisanoj izjavi ureda za informiranje američkog veleposlanstva u BiH koju su prenijeli mediji.
Pojasnili su kako su daytonski pregovori bio povijesni događaj, ishod kojeg je mirovni sporazum o uspostavi vlasti u Bosni i Hercegovini.
Ured visokog predstavnika u srijedu je bio suzdržaniji glede Lagumdžijine inicijative.
"BiH svakako treba ustavnu reformu kako bi se ojačala funkcionalnost i učinkovitost države, u skladu sa zahtjevima koji budu proizilazili iz procesa europskih integracija", priopćio je ured visokog predstavnika.
U Republici Srpskoj Lagumdžijin je prijedlog ocijenjen pokušajem majorizacije brojnijih Bošnjaka nad Hrvatima i Srbima u toj zemlji.
"Nama je poznato da je takvu politiku počeo predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić, nastavila SDA, a sada ju učvršćuje Lagumdžija. On želi takve ustavne promjene koje će omogućiti načelo `jedan čovjek jedan glas`, što znači nadglasavanje i majorizaciju drugih dvaju naroda", rekla je visoka dužnosnica SNSD-a Dušanka Majkić.
Predsjednik SDP-a Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija predložio je predstavnicima američke administracije da se do kraja ove godine organizira međunarodna konferencija o BiH na kojoj bi se postigao dogovor o reformama koje bi trebalo provesti kako bi ta zemlja postala funkcionalna država.
Lagumdžija je u razgovoru s visokim dužnosnicima u State Departmentu, zamjenikom američke državne tajnice Jamesom Stabinergom i pomoćnikom državne tajnice za europska i euroazijska pitanja Philipom Gordonom predložio da se do kraja godine organizira konferencija pod nazivom "Dayton 2". Na njoj bi "međunarodna zajednica izišla s konkretnim prijedlogom poboljšanog ustavnog okvira koji bi omogućio da BiH, kao funkcionalna država, ispuni zadane ciljeve do kraja 2014.".